Маніпуляції про сонячне світло і тепло у боротьбі з коронавірусом

У ЗМІ поширюють інформацію, мовляв, сонячне світло, висока температура і вологість згубні для коронавірусу. А тому влітку поширення COVID-19 може значно сповільнитися. Це твердження приписують Біллу Брайану, виконувачу обов’язків секретаря з наук та технологій Департаменту внутрішньої безпеки США.

Насправді, новий коронавірус може передаватися за будь-яких кліматичних умов, серед іншого і в районах зі спекотною та вологою погодою.  Це якщо коротко. Щоб розуміти загальну картину — радимо прочитати весь текст.

Що сталося

Білл Брайан, виконувач обов’язків заступника секретаря з питань науки та технологій при Департаменті внутрішньої безпеки (DHS), заявив, що «пряме сонячне світло має сильний вплив на коронавірус SARS-CoV-2 та сприяє його загибелі». Це сталося 23 квітня під час спільного брифінгу з президентом США Дональдом Трампом.

За словами Брайана, дослідники американського Національного центру аналізу та протидії у галузі біологічної безпеки (NBACC) під час експерименту виявили, що ультрафіолетове проміння, ймовірно, пришвидшує загибель збудника хвороби COVID-19.

Спростування

Білл Брайан — реальна людина. Але він не медик і не фахівець з вірусології. Працює в Департаменті внутрішньої безпеки (DHS), виконує обов’язки заступника секретаря з питань науки та технологій. Очолює дослідницькі та інноваційні напрямки. Служив у Міненергетики, де відповідав за енергетичну безпеку країни. Здобув ступінь магістра зі стратегічної розвідки.

Дослідження, на які він посилається, дійсно проводяться, але вони поки що не опубліковані. Дослідники NBACC наголошують, що наразі дуже мало інформації і попереду багато роботи перш ніж можна буде впевнено говорити про життєздатність вірусу та умови його передачі.

Виступ Брайана одразу розкритикувала низка експертів. Серед іншого професор медицини Пол Гантер та Саллі Блумфілд, почесний професор Лондонської школи гігієни та тропічної медицини. Їхня заява була опублікована на сайті наукового медіацентру. Вони визнають, що ультрафіолетове світло ефективно інактивує SARS-CoV-2. Однак це жодним чином не вплине на контроль поширення вірусу, оскільки більшість заражень трапляється через вірусні краплі або через інфіковані поверхні — ще задовго до початку дії УФ-дезінфекції.

«Будь-яка припущення, що УФ можна використовувати для лікування цієї інфекції, — це лише наукова фантастика. Наразі немає можливості використовувати УФ для опромінення організму зсередини. УФ також токсичний для людських клітин — спричиняє опіки та рак, може викликати катаракту та навіть сліпоту. Навіть якби ми змогли засвітити це світло в легені людей, це також, ймовірно, принесе величезну шкоду та збільшить ризик раку», — каже Пол Гантер.

Що кажуть у ВООЗ

Вірус COVID-19 може передаватися за будь-яких кліматичних умов, серед іншого і в районах зі спекотною та вологою погодою. Піддаючи себе впливу сонця або температурі вище 25°C НЕ можна перешкодити коронавірусному захворюванню. Ви можете підхопити COVID-19 незалежно від того, наскільки сонячна чи спекотна погода. Країни з жарким кліматом також повідомляють про випадки COVID-19. Тому як завжди найкращий спосіб захистити себе — це підтримувати фізичну відстань не менше одного метра від інших і часто мити руки. Цим ви усуваєте віруси, які можуть бути на ваших руках, і уникаєте зараження, яке може статися, торкаючись очей, рота та носа.

Інші дослідження

У Центрі з контролю та профілактики захворювань в США погоджуються, що коронавіруси живуть менше за високих температур та за підвищеної вологості, ніж у прохолодних і сухих середовищах. Однак у нас немає переконливих даних щодо впливу цих факторів конкретно на SARS-CoV-2.

Водночас на сайті Національного центру біотехнологічної інформації (NCBI) опубліковані результати китайських дослідників, які припускають, що зміна температури та вологість можуть бути важливими факторами, що впливають на смертність від COVID-19. Але це не пряма залежність поширення коронавірусного захворювання від клімату. Тому будь-які ствердні висновки з нього робити не можна.

Українські науковці поділяють припущення американських дослідників. При чому відповідну заяву вони зробили задовго до Брайана. 24 березня на сайті Національної академії наук України було опубліковане інтерв’ю штатної вірусологині Надії Жолобак. В ньому вона серед іншого стверджувала, що «влітку коронавірусна інфекція однозначно піде на спад, в тому числі і тому, що коронавірус нестійкий до ультрафіолетового опромінювання. А оскільки метеорологи обіцяють спекотне літо, ймовірність збереження коронавирусу в навколишньому середовищі дуже невелика».

При цьому незрозуміло на підставі чого вона зробила такі висновки. В академічному прогнозі та аналізі можливих сценаріїв розвитку епідемії в Україні за період з 12 травня до 12 червня немає жодної згадки про температуру повітря, вологість або сонячне світло.

По той бік новин

За допомогу в підготовці цього матеріалу дякуємо нашим підписникам — членам клубу фактчекерів. Зокрема Rena Marutian, Tovianskyy Viacheslav, Юлія Пухнаста, Andrii Bohdanovych та Марина Молошна. Всі, хто хоче долучитися до спростування фейків, самостійного пошуку і перевірки інформації — запрошуємо до клубу.