Маніпуляції: скандальне відео Гури

Ще кілька маніпулятивних тез ряженого Гури розбираємо і йдемо далі, бо фейків більше, ніж треба.

Щиро вдячні проекту БезБрехні (BezBrehni) та Александр Гороховский за допомогу та перевірку тез.

Під час другого включення в ефірі ток-шоу пан Гура продовжує оприлюднювати меседжі, які є маніпулятивними:

Теза 1: «Я увидел, что люди заходили на борт самолета уже заболевшие»

Спростування. Ця фраза повторюється Антоном Гурою декілька разів (як в при першому включенні так і у другому). Це може свідчити по навмисне акцентування уваги на цьому моменті, що вже можна розцінювати як маніпуляцію. Проте, така заява – персональне судження, а не факт. По-перше – пан Гура вдається до узагальнень, маючи на увазі, що всі транзитні пасажири (що летіли до Каїру) хворі. Проте візуально встановити захворюваність такої кількості людей – близько 60 (саме стільки каїрців було на борту літака) – не можливо. По-друге – навіть індивідуальне спілкування з кожним не дає можливість 100% сказати, що людина хвора. Діагностувати коронавірус можна тільки за допомогою тест-систем.

Теза 2: «Я подошел к одному из пассажиров, спрашиваю – ты болен… Он кивает – да… Померяли температуру – 37,1… Ну мы то видим по его состоянию… А следующий (пассажир) вижу, что-то начинает ему говорить. А я говорю – давайте ему померяем. Меряем – 37,4. Спрашиваю – вы тоже больны? Он машет головой. И по факту у нас получается, что пол самолета каирцев – больны…»

Спростування. Варто одразу звернути увагу на кінцевий висновок Гури. На основі розмови з двома пасажирами і на основі вимірювання температури у цих же осіб пан Гура робить узагальнюючий висновок – що всі інші пасажири-єгиптяни теж хворі. Це маніпуляція і перебільшення.
Яскравою маніпуляцією звучить і меседж – пів літака. Хоча раніше звучала інша цифра – каїрців було всього 60, а загальна кількість пасажирів літака – 186. Тобто 60 – це далеко не півлітака, а третина, що на фоні загальної ситуації є суттєвим моментом. Проте, пані Мосейчук в ефірі 1+1 уже говорить, що весь літак інфікований.

Теза 3. «В Милане не хватает мест для больных. Там смертность превышает рождаемость очень сильно. Сейчас вирус мутировал у них – это как мне объяснила врач и полицейский (в аэропорту Милана – ред.) – он (вирус) перекидывается на более молодых. У них с 75 (летних) начал перекидываться на 55 (летних) даже 50. И у них массово стали люди заболевать и умирать.

Спростування. Ще 4 березня Джулио Галлера, секретар з питань охорони здоров’я області Ломбардія (її столицею є Мілан) на прес-конференції заявив, що вже зарезервовано 5000 місць у лікарнях для можливих пацієнтів. Ця кількість буде збільшуватися. А на державному рівні планується додатково залучити для боротьби з вірусом до 2000 лікарів і до 5000 медсестер. Тобто, в контексті даної статистики меседж про «не хватает мест» – виглядає як мінімум недоречним, а по суті маніпулятивним. До того ж, будь-яка країна, в першу чергу, вживає заходів до порятунку своїх громадян. Тому, обмежується присутність в країні громадян інших держав про яких повинні піклуватися відповідні структури їх країн.

Меседж про «там смертность превышает рождаемость очень сильно» виглядає таким, що демонструє повну некомпетентність і невігластво пана Гури. Як вплине летальна статистика від коронавірусу на загальне співвідношення народжуваності-смертності в поточному режимі виявити неможливо! Бо такого типу статистичний аналіз пролонгований у часі і має враховувати безліч складових.

Офіційна статистика щодо коронавірусу в Італії говорить про загрозливу, але не катастрофічну ситуацію. За даними ресусрсу gisanddata.maps.arcgis.com станом на 13 березня Італія займає друге місце у світі по рівню інфікованих – 12 462. З них випадків смерті – 827, а випадків видужування – 1045. Тобто, якщо Гура помилився у визначенні понять «народжувані – ті що видужали», то останніх ніж на 20% більше.

Меседж про мутацію теж є маніпулятивним, бо немає жодного офіційного підтвердження саме «італійської мутації»! Щодо вікового аспекту, то на основі аналізу більш ніж 70 000 випадків захворювання у Китаї була виведена наступна статистика http://bit.ly/2wY9eqz (див. зображення)

Тобто говорити, що коронавірус в Італії мутував і вражає 50-59 літніх – маніпуляція, некомпетентність і панікерство.

Більше інформації про маніпуляції “героя” та про роздування паніки читайте тут http://bit.ly/2w4Sv4P