Маніпуляція фотографіями з “кількамільйонного” мітингу проти коронавірусних обмежень у Німеччині

Останніми днями в соцмережах і ЗМІ активно маніпулюють фотографіями з мітингу проти коронавірусних обмежень у Німеччині. «Першого серпня на акцію проти аферної пандемії вийшло близько двох мільйонів людей. Німці добре розуміють, що новий світопорядок — це повторення фашизму з дослідами», — пишуть українські конспірологи. Їхні слова поширили десятки тисяч людей.

Про новий світопорядок і повторення фашизму — це беззаперечна маячня прихильників теорії змови. Навіть спростовувати несерйозно. А от із фотографіями не все так однозначно. Багато з них справжні, але не всі. Так у чому каверза?

Роз’яснюємо

Мітинг у Берліні дійсно відбувся. Його провели під девізом «Кінець пандемії — День свободи». Протестувальники вигукували найрізноманітніші гасла — від того, що пандемія це вигадка до цілковитого заперечення існування коронавірусу.

Більш помірковані вимагали пом’якшення карантинних обмежень. Мало хто з мітингарів носив маску або дотримувався дистанції. Хоча поліція неодноразово через мегафон закликала їх це зробити. Зрештою правоохоронці були змушені зупинити акцію.

Численні прихильники акції щонайменше в 65 разів завищили кількість учасників мітингу — до 1,3 млн. Хоча мітинг відбувся проти карантинних обмежень, українські фейкомети його ілюструють неправдивими фото, які взагалі не стосуються акції. І без того брехливу статистику примудрилися спотворити до божевільних двох мільйонів учасників.

Фотографії розберемо пізніше, спочатку з’ясуємо, що там із цифрами. Підрахунки берлінської поліції значно скромніші. На піку протестів вони нарахували близько 17-20 тисяч протестувальників. «Ми не можемо підтвердити непомірно більшу кількість, яку нам приписують у деяких твітах», — заявили німецькі правоохоронці https://bit.ly/30v53iz

Таку велику різницю між заявленою і офіційною статистикою важко приховати. Тому махінатори вдаються до маніпуляцій зі знімками — аби здавалося, що людей було значно більше, ніж насправді. Наприклад, вони показують мітинг з вигідного ракурсу. Або взагалі підсовують сторонні фото велелюдних зібрань, на яких зображені геть інші події.

Самостійно оцінити розмах акції можна на одному з відео https://bit.ly/31kuHpn Або послухати очевидців. Репортер видання RBB Олаф Сундермайер багато років слідкує за демонстраціями. І того дня він був до самого вечора серед протестувальників. За його оцінками, спочатку прийшло 12 тисяч людей. Потроху зібрання розросталося і під час кульмінації досягло близько 20 тисяч. Як бачимо, його припущення збігається з даними поліції.

«З численних відео в мережі видно, що на мітингу можна вільно пройти, також видні великі прогалини серед натовпу біля Бранденбурзьких воріт та в напрямку до Колони Перемоги. Порожні були і кілька інших вулиць». Аби на мітингу справді зібралося стільки людей, як кажуть організатори, місто було б паралізоване. Але цього не сталося https://bit.ly/3fwwvAP

Для обчислення масштабів натовпу можна використати такий інструмент як MapChecking https://www.mapchecking.com/ Він допомагає оцінити, максимальну кількість людей, що стоять у певній місцевості. Якщо задати Straße des 17. Juni, де відбувся мітинг, навіть за щедрих підрахунків у той день ви не отримаєте більше 20 000 людей.

Фейкороби часто порівнюють за масштабами суботній мітинг в Берліні з Парадом кохання 2001 року, коли через центр столиці Німеччини пройшли понад мільйон людей. З повітряних знімків видно, що реальна кількість учасників нинішнього митингу і близько не та, що двадцять років тому. Ось тут можна переконатися наочно https://bit.ly/30tLpTR

Докладний розбір однієї з фото, яку видають за «антикоронавірусний» мітинг в Берліні, зробили журналісти AFP. Вони довели, що на світлині насправді зображений Вуличний парад у Швейцарії, який цього року через пандемію взагалі не проводили https://bit.ly/2DCtdyF Деякі інші фото – взяті з інших мітингів.

Вангуємо, що скоро антивакцинатори використовуватимуть цей інфопривід як доказ того, що німці масово вийшли проти вакцинації.