Маніпуляція і конспірологія про вірус 2015 року

Ловіть ще одну конспірологічну теорію про коронавірус. Якщо коротко – то це один із улюблених прийомів російської пропаганди. Взяти якийсь факт, перекрутити його, додати брехні і видати в медіа. Цей кейс розбирали сьогодні у нашій групі По той бік новин – клуб фактчекерів Розказуємо як.

«Судите сами». Розміщена стаття у газеті «Комсомольская правда» на сторінці 63. Випуск за 26 березня – 2 квітня цього року. 

Як знайшли?

Олексій Зубенко вбив у гугл “Американские биологи создали смертельно опасный для человека коронавирус” (саме в лапках, щоб шукало по буквальній фразі), і перше ж посилання привело на потрібний сайт. Таких публікацій видало м’яко кажучи до фіга і трохи. Російським сегментом інтернету матеріал розійшовся просто шаленими темпами.

Нам потрібно було знайти першоджерело. Що ж за газета.
Юлія Пухнаста вирішила пошукати за текстом, що в іншій статті, над виділеним текстом: “магазины закрываются, заводы встают, люди гибнут (пока – только от вируса)? І таким чином потрапила на сайт Комсомоської правди.

Пан Олексій Зубенко пішов таким же шляхом раніше: вбив знову ж у гугл для точного пошуку фразу “На первом месте по числу заболевших сегодня Китай” – зі статті вище (бо сама стаття про коронавірус з 15 року є на купі ресурсів, це як голку в скирті сіна було б шукати). Всього два посилання, глянув обидва. І таким чином знайшов першоджерело.

Тепер щодо тексту: у першоджерелі – статті на Nature.com з’явилася примітка редактора від 20 березня цього року:

«Ми в курсі, що цю статтю використовують як обгрунтування у непідтверджених теоріях про те, що вірус COVID-19 був створений штучно. Доказів правдивості таких тверджень немає; вчені переконані, що найбільш ймовірним джерелом походження вірусу є тварина». .

Олексій Зубенко логічно зазначає: «Ну і як завжди: у першоджерелі все стримано і обережно, у перекладі “смертельно опасный”.

І ще одне перекручування від Комсомолки: «Критике подвергается и тот факт, что эксперимент был проведен после того, как в 2014 году власти США ввели мораторий на финансирование исследований таких вирусов гриппа, как SARS и MERS. В данном случае почему-то было сделано исключение.”

У самій статті-першоджерелі пояснюється: на момент введення мораторію експеримент вже йшов, агенція HIN (US National Institutes of Health) стала за ним слідкувати і дійшла висновку, що ризик не настільки великий, щоб робота підпадала під мораторій.

Окремо зазначимо, що поважні вірусологи з усього світу сходяться в думці, що вірус – природній. Якби він був штучним, то розповсюджувався б значно швидше, а також летальність була б в рази вищою.

Проте матеріал, який так розлетівся соцмережами, розміщений у рубриці «Судите сами». Насправді, це ілюзія вибору. Вам уже все сказали і зробили висновки за вас.