Маніпуляція із відео про смерті в Нью-Йорку

Це відео масово розсилали в Іспанії у розсилках в месенджерах. Масово поширювали у Нью-Йорку, а в Україні воно прилетіло від Ігоря Мосійчука, який вкотре постить неперевірену інформацію. Відео із трупами в мішках насправді із Еквадору, де влада сама запустила фейк, щоб перекинути відповідальність і сказати «я не я і хата не моя».
Отож, дивимося у зворотньому порядку.
Коли нам підписники надіслали відео, яке запостив Мосійчук із підписом «Ексклюзив. Нью-Йорк. Жесть. Жертви коронавіруса», ми думали це не спростовувати. Але для себе і для підписників зазвичай робимо експрес-фактчекінг. Цього разу він у нас забрав більше часу і викликав неабияку дискусію. Докопалися до суті. Ділимося з вами.
Що ж відбулося. Мосійчук каже, що відео йому надіслала читачка з Нью-Йорка, а тій – її донька, яка там живе. Не дивіться це відео, якщо у вас розхитана нервова система або ви вразливі до кадрів із трупами. Але ситуація справжня і – спойлер – відбулася в Еквадорі.
В додаток до відео з тілами в мішках, йдуть українські субтитри. Підозрюємо, що їх наклали саме в команді Мосійчука, бо вони не відповідають зображенню.
За кілька хвилин пошуку знаходимо, що це відео не з Нью-Йорка, а з Еквадору.  Це відео оприлюднили ще 29 березня у твітері одразу кілька користувачів-волонтерів та громадських активістів.
На заяву еквадорської влади, що це відео було зняте не в Еквадорі, а в лікарні у Нью-Йорку, відреагував громадський рух опору Еквадору. Вони зняли відео і показали, що проблема таки у них в країні у місті Гуаякіль.
Це також підтверджує інший волонтер та фахівець з безпеки праці Сезар Фернандес Бріто.
Останніми днями за підрахунками еквадорської поліції, вони щодня забирають з вулиці понад 100 тіл. У будинках у різних мікрорайонах Гуаякіля (найбільше місто Еквадору) є щонайменше 400 неприбраних тіл, і багато сусідів та родичів бояться заразитися і викидають тіла та їх речі на вулицю.  Відповідно до статистики, в Еквадорі за 10 днів 172 смерті від коронавірусу.
Паралельно його почали поширювати у Нью-Йорку (а з Нью-Йорка в Україну).
Наші колеги з Іспанії проаналізували форму та кольори знаків, нанесені на стіни лікарні і записані на відео. Наприклад, “контроль доступу” збігається з тими, які використовує лікарня IESS Los Ceibos у місті Гуаякіль (Еквадор). Тобто, місце – Hospital General del Norte de Guayaquil IESS Los Ceibos.
В сухому залишку: відео справжнє, а місце зйомки і субтитри – фейкові.
Фух. Давайте краще українські фейки:) І не читайте Мосійчука, ми уже ловили його на тому, що він поширив фейк, що нібито до закінчення карантину обслуговуються тільки люди до 60 років.
Tagged : / / / /