Маніпуляція про вбивство вченого, який нібито розробляв вакцину

У соцмережах, блогах і чималій кількості смітникових ЗМІ почали розповсюджувати інформацію про те, що у США вбили вченого, який нібито розробляв вакцину від коронавірусу.

Правда, що вченого вбили. Брехня, що він працював над розробкою вакцини.

Цікаво, що українські медіа здебільшого подали інформацію правдиво: вбили вченого, який працював над дослідженням COVID 19. Проте і тут маніпуляція, адже Поліція не пов’язує вбивство науковця із його професійною діяльністю.

Брехня про вченого і його нібито роботу над вакциною почала поширюватися соцмережами саме із лінками на російські ЗМІ (ну як же без північних “сусідів”, завдяким яким ми маємо десятки конспірологічних фейків).
Отож, роз’яснюємо, де правда, а де маніпуляція.

Що трапилося?

Американські ЗМІ з посиланням на місцеву поліцію і Піттсбургський університет повідомляють, що «Американський дослідник Бінг Лю (китайського походження), близький до важливого відкриття, пов’язаного з пандемією COVID-19, був убитий іншим чоловіком у себе вдома в штаті Пенсільванія.

Нападник, який увірвався в квартиру науковця, вистрілив кілька разів в Бінга Лю, завдавши смертельні поранення. Ймовірного вбивцю незабаром знайшли теж мертвим у його машині в декількох кілометрах від помешкання вченого. Ним виявився інший китаєць на ім’я Хао Гу – поліція вважає, що він наклав на себе руки після скоєння вбивства. Мотиви злочину поки не зрозумілі…»

Ось тут є відеокоментар і роз’яснення від Поліції.

Чим займався Бінг Лю

Повне ім’я вченого – Бінфенг Лю (скорочено на американський манер Бінг Лю). Одразу слід сказати, що багато медіа зманіпулювали (особливо у клікбейтних заголовках), назвавши науковця «вірусологом, який розробляв вакцину проти коронавірусу». Це неправда і маніпуляція.

Бінг Лю не вірусолог і не працював над розробкою вакцини від вірусу SARS-Cov-2. У зв’язку з карантином останнім часом він працював вдома. Основний напрямок його досліджень по COVID-19 – вивчення впливу вірусу на організм через комп’ютерне моделювання механізмів дії вірусу. Тобто, вчений не працював із фактичним «живим» матеріалом, а лиш з віртуальними моделями.

Взагалі, спеціалізація вченого – аутоімунні захворювання, дослідження різного роду пухлин, імунотерапія раку і робота Т-клітин. Про це повідомляється на офіційному сайті Університету Пітсбургу у профілі Бінг Лю.
Діяльність фахівця в області дослідження вірусу SARS-Cov-2 була спрямована на розуміння природи дії вірусу, впливу на імунну систему людини, її реакцій на вірус, ускладнення від вірусу. Це все питання лікування хвороби і вони напряму не стосуються робіт саме зі створення вакцини. Хоча, результати, які отримав Бінг Лю, можуть бути важливі для тих вчених, які працюють над розробкою вакцини.

Про це йдеться в заяві університету:
«…Він розробив високопродуктивні обчислювальні методи і передові підходи машинного навчання для моделювання часової еволюції складних клітинних взаємодій, моделей і методів байєсівської мережі, а також перевірки статистичних моделей і аналізу чутливості…

Бінг був на грані того, щоб зробити дуже важливі висновки для розуміння клітинних механізмів, що лежать в основі інфекції SARS-CoV-2 і клітинної основи наступних ускладнень… Ми докладемо всіх зусиль, щоб завершити те, що він почав, щоб віддати данину поваги його науковому досконалості…».


Про роботу над вакциною ні у профілі вченого, ні у фаховій заяві від університету – жодного слова.

Чи пов’язане вбивство з професійною діяльністю?

Заголовки у повідомленнях деяких ЗМІ і соцмережах манупілятивно натякають на зв’язок між вбивством вченого і його професійною діяльністю: «В США ЗАСТРЕЛИЛИ УЧЕНОГО, РАБОТАВШЕГО НАД СОЗДАНИЕМ ВАКЦИНЫ ОТ COVID-19». Проте, наразі підтверджень цієї версії немає.

Поліція не знайшла жодних доказів того, що ця трагічна подія має якесь зв’язок із роботою Бінг Лю в університеті Піттсбурга з дослідженню коронавірусу або з будь-якими іншими фаховими напрямами діяльності вченого.

 Що достеменно відомо

Бінга Лю дійсно вбили в суботу 2 травня 2020 року. 6 травня департамент поліції Росса зробив офіційну заяву з приводу цього інциденту та смерті Хао Гю.

За словами поліцейських, попереднє розслідування обставин смерті Бінга Лю і Хао Гю показує, що вбивство, яке сталося у суботу 2 травня 2020 року могло бути результатом тривалої особистої суперечки між двома чоловіками у листуванні. Такі висновки поліцейські зробили, вивчивши зміст повідомлень смартфонів Лю і Гю, які вилучили на місці злочину. Про тему чи привід сварки – поліція не інформує.

Копи також зазначили, що загиблі не є громадянами США і тому справа передана ФБР для проведення додаткового розслідування.

Висновки

Вбитий у США вчений Бінг Лю дійсно займався дослідження коронавірусу. Проте, до розробки саме вакцини проти COVID-19 він не мав жодного відношення.

Попередня причина трагедії – сварка у листуванні із своїм знайомим. На поточний момент поліція не пов’язує загибель вченого з його професійною діяльністю.

Матеріал підготовлено у партнерстві з проектом БезБрехні (BezBrehni)