Маніпуляція цифрами: чи можна порівнювати кількість смертей від коронавірусу та іншими хворобами?

Знову маніпуляція цифрами. Поширюють інфографіку, в якій показана смертність в Україні від різних хвороб і зовнішніх факторів за період від січня до вересня цього року.

Очікувано, що новий коронавірус далеко не на першому місці — шостий щабель після хвороб серця, раку, інсульту, хвороб органів травлення, грипу та пневмонії.

І все це подається в контексті, мовляв, подивіться — яка невиправдано висока увага коронавірусу, тоді як значно більше людей помирає від інших хвороб та причин!

Це маніпуляція. Безвідносно до того, наскільки правдива та актуальна статистика, висновки хибні.

Пояснюємо

По-перше, коли зафіксовано першу смерть від коронавірусу в Україні? Правильно, в середині березня. Тобто, статистичні дані, які публікують, порівнювати, як мінімум некоректно.

По-друге, абсолютно некоректно порівнювати захворювання, які передаються повітряно-крапельним шляхом із, наприклад, онкологією та серцево-судинними хворобами. Для фіксування статистики – так, оскільки на основі таких даних формують державні політики у сфері охорони здоров’я. Проте, на жаль, ці дані використовують фейкомети, які порівнюють умовні яблука із умовними апельсинами.

По-третє, від коронавірусу в Україні станом на 30 вересня померло 4129 людей. А от станом на 7 листопада 8312 смертей. Тобто, за перші шість з половиною місяців (не враховуємо січень, лютий і частину березня) було зафіксовано стільки ж смертей від COVID-19, скільки за жовтень і перший тиждень листопада https://bit.ly/3l0pevF Станом на 24 листопада уже зафіксовано 11 263 смерті. Проте, фейкомети просто заплющують очі на ці показники. До речі, проаналізуйте ще вплив запроваджених карантинних обмежень на поширення коронавірусу.

Слід розрізняти смертність і летальність. Показник смертності вираховують за рік на тисячу мешканців. Оскільки, коронавірус — нове захворювання, то і смертність від нього рахувати зарано.

Що ж тоді насправді рахують? Летальність. Це співвідношення загальної кількості смертей до загальної кількості зафіксованих випадків. Дуже докладно ми це вже роз’яснювали https://bit.ly/2Mp5N0M А подібні маніпуляції зі статистикою розписували тут https://bit.ly/2ZXp7Kq і тут https://bit.ly/2KsnVJh

Показник летальності від коронавірусу в Україні дійсно відносно невисокий — 1,9%-2%. Але проблема не в статистичному показнику летальності. Суть у тому, що туберкульозом чи онкологією хворіє 3-7% населення, тоді як на COVID-19 може захворіти 70% населення. І тоді загальна кількість померлих від цієї хвороби в Україні буде не 11263, а сотні тисяч людей:

«Це маніпуляція — порівнювати з туберкульозом, онкологією, інсультами. Якщо на ковід захворіють 70% з 40 мільйонів населення — захворіє 30 мільйонів людей, 2% помре. Показник мертвих перевищить разом узяті хвороби за абсолютною кількістю людей», — на міністерському телеграм каналі пояснює лікар-анестезіолог Сергій Дубров https://bit.ly/35WDJMH

Виключність ситуації з COVID-19 не стільки у заразності чи смертельності вірусу, а й відсутності лікування та поки що недоступності вакцини.

Також в Україні не все гаразд із тестуваннями (4243600 ПЛР-тестів за весь час пандемії) — кількість виявлених інфікованих (понад 635 тисяч) може суттєво поступатися рельній кількості хворих, і тому порахована летальність у 2% може суттєво не відповідати дійсності.

До речі, наші підписники часто пишуть нам, що статистика щодо інфікованих не відповідає дійсності, бо у селах і маленьких містах геть погана ситуація із тестуванням на коронавірус. Напишіть нам у коменти, яка ситуація із можливістю пройти ПЛР-тест на COVID у вашому населеному пункті.

Щоправда показник летальності досить умовний. До цієї статистики записують усіх померлих із діагностованою коронавірусною хворобою. Але це НЕ означає, що всі вони померли саме внаслідок цієї хвороби https://bit.ly/3nTFPDn

Загалом, зберігайте спокій, мисліть критично і не ведіться на маніпуляції фейкометів.

Tagged : / / / / / / /