Маніпуляція: вакцина БЦЖ запобігає зараженню коронавірусом

Люди втомилися від сумних новин. А тому коли чують хорошу звістку, чіпляються за неї, як за рятівну соломину. Ось і цього разу варто було науковцям висловити обережні сподівання, що протитуберкульозна вакцина може запобігти зараженню новим коронавірусом, як мережею посипалися гучні спекуляції. Кажуть про це як про доконаний факт. Тоді як клінічні випробування тільки належить провести.

Що сталося?

У багатьох ЗМІ з’явилося чимало публікацій про вакцину БЦЖ та її можливий вплив на коронавірус. Тема і справді цікава і є про що написати. Проблема в тім, що деякі медіа маніпулюють науковими даними та роблять передчасні висновки. Найпоширеніша хиба — твердження, що ця вакцина захищає від covid-19. Насправді це поки що не доведено. Інша помилка — журналісти пояснюють відносно малий ріст важких форм захворювання в Україні тим, що більшість населення щеплені вакциною БЦЖ. Цей зв’язок також не підтверджено. Ба більше — це може бути пов’язано з малою кількістю або низькою точністю тестувань https://bit.ly/3bCxyNThttp://bit.ly/2TH0Cg1 Тобто кількість хворих може бути значно більшою, про них просто невідомо.

Дослідження

Уже незабаром міжнародна група дослідників планує перевірити, чи може вакцина проти туберкульозу змусити імунну систему краще боротися з новим коронавірусом. Або взагалі запобігати зараженню. Клінічні дослідження проведуть серед лікарів та медсестер, які мають високий ризик інфікування, та серед людей похилого віку, в яких більша ймовірність серйозних ускладнень.

Здавалося б — ні сіло, ні впало. Надумали раптом. Насправді, цій перевірці передували роки досліджень. Науковці помітили, що БЦЖ може збільшити здатність імунної системи боротися з патогенами, відмінними від бактерій проти туберкульозу, тоді як інші вакцини зазвичай нейтралізують тільки один тип вірусу чи бактерії. Загалом БЦЖ «запобігає близько 30% випадків зараження будь-яким відомим патогеном, включно з вірусами, в перший рік після її введення» https://bit.ly/39qwYRP Нині дослідники хочуть дослідити її вплив конкретно на covid-19.

Критика

Методологію цих досліджень розкритикували в огляді 2014 року, замовленому ВООЗ. Науковці дійшли висновку, що БЦЖ знижує загальну смертність дітей, але оцінили впевненість у цих результатах як «дуже низьку». «Спостереження в деяких випробуваннях було закоротким, є підозра в упередженості дослідників, тому довіра до результатів занизька згідно з критеріями GRADE» https://bit.ly/3aG6OMc Огляд 2016 року був дещо позитивнішим щодо потенційних переваг БЦЖ, але необхідні рандомізовані випробування https://bit.ly/3dF8SGe

Що далі?

З того часу науковці зробили значний поступ. У рандомізованому плацебо-контрольованому дослідженні, опублікованому в 2018 році, команда показала, що вакцинація БЦЖ захищає від експериментальної інфекції з ослабленою формою вірусу жовтої лихоманки, який використовується як вакцина https://bit.ly/3dHfAeU

Дослідницька група в Мельбурнському університеті проводить дослідження БЦЖ серед медичних працівників, використовуючи той самий протокол, що й міжнародна група. «Хоча спочатку вакцина розроблялася проти туберкульозу, і нею все одно щеплюють понад 130 мільйонів немовлят щорічно, БЦЖ також навчає імунітет людини реагувати на мікроби з більшою інтенсивністю», — йдеться в повідомленні. Таким чином науковці сподіваються зменшити поширеність та вираженість симптомів covid-19 у медпрацівників, які отримують БЦЖ» https://bit.ly/2WTk24rhttps://bit.ly/33TAFyq

Ще одна дослідницька група в University of Exeter зробить подібне дослідження серед літніх людей. Минулого тижня команда Max Planck Institute for Infection Biology оголосила про початок схожого випробування на літніх людях та медпрацівниках з VPM1002, геномодифікованою версією БЦЖ, яка ще не затверджена для використання проти туберкульозу https://bit.ly/39qwYRP. Імунолог Елеонора Фіш каже, що вакцина, ймовірно, не знищить цілком новий коронавірус, але, ймовірно, зменшить його вплив на людей. Команда очікує отримати відповіді протягом кількох місяців.

Tagged : /