Правда і маніпуляції навколо протестів під час пандемії

На тлі меседжу про «втому» від карантину у ЗМІ та соцмережах почали поширювати інформацію про «масові» акції проти карантинних заходів по всьому світу. Акцент робиться саме на масовості протестних акцій. Правда полягає в тому, що карантинні чи обмежувальні заходи, введені для запобігання поширення пандемії COVID-19, дійсно стали своєрідним тригером невдоволень громадян. В той же час, маніпуляція криється у тому, що протести не є масовими, не охоплюють «весь Світ» і у кожного мітингу чи протесту у кожній з країн є свої мотиваційні особливості. Тому варто розібратися.

🔴 Україна

Остання доволі масштабна акція протесту відбулася в Україні 29 квітня 2020 року під будівлею Кабінету Міністрів. Ядро протестувальників, яких налічувалося кілька сотень, складали представники малого бізнесу. Основні вимоги – дозволити працювати мікро і малому бізнесу із дотриманням санітарних карантинних норм, рівні умови для пересічних підприємців і представників відомих торгових мереж, закладів харчування.

Відбувалися і локальні акції – 27 квітня у Полтаві і Чернівцях також мітингували підприємці з вимогою відкрити торгівлю на ринках. В той же період локальні протести і пікети підприємців сталися у Дніпрі, Вінниці, Тернополі.
24 квітня гучну акцію (із перекриттям доріг) влаштували фермери Херсонщини, які через обмежувальні заходи не можуть продати свою продукцію – ранні овочі. Їхня вимога – відкрити ринки.

🔴 Німеччина

25 квітня у Берліні і 24 квітня у Штутгарті відбулися мітинги проти карантинних заходів, рушійною силою яких стали представники дрібних політичних партій і партії «Альтернатива для Німеччини». Її представники активно критикують діючу владу. Акція у Берліні стала четвертою, на яку збирається від кількох сотень до 1 000 осіб. Вимоги загальні – скасування карантинних обмежень.

🔴 Франція

Ще в березні на тлі посилення карантинних заходів у Парижі «жовті жилети» влаштували акцію протесту, яка зібрала кілька сотень учасників. Вони виступили проти заборони збиратися на заходи, де будуть присутні понад 100 людей (згодом майже всі країни ввели обмеження на заходи навіть з меншою кількістю учасників, наприклад в Україні – до 30). Акцію розігнали понад 400 поліцейських.

20 квітня у передмісті Парижа Villeneuve-La-Garenne, де здебільшого проживають найбідніші громадяни, сталися сутички з поліцією і стрілянина. Цей район завжди був осередком неспокою. Цього разу бунтарів збурив інцидент з мотоциклістом із місцевих, який влетів у двері поліцейської машини і був, відповідно, затриманий. Сутички і локальні протести продовжувалися кілька днів. Жодних вимог щодо карантину не висувалося. Проте, підвищення соціальної напруги у районі таки дійсно відбулося на тлі карантинних заходів.

🔴 США

Протестували і у Сполучених Штатах. Близько 2 500 громадян вийшли на мітинг у Вашингтоні проти режиму самоізоляції.

Зокрема, мітингувальники виступають проти указу губернатора-демократа Джея Інслі про карантинні обмеження, які зобов’язують людей залишати роботу, закривати бізнес і «сидіти вдома».

Ще раніше локальні пікети проходили у Техасі, Вісконсині, Денвері і столицях штатів Огайо, Міннесоти, Мічігану і Вірджинії. Хтось вимагав повернути звичайний спосіб життя, хтось виступав проти порушень норм Конституції, а саме «обмеження свободи пересування».

«Свіжий» протест стався 30 квітня якраз у Мічігані, коли місцева влада готувалася розглянути можливість і правомірність подовження карантинних обмежень до 15 травня. Більше сотні протестуючих увійшли до приміщення місцевого Капітолію. Унікальність випадку в тому, що деякі мітингарі були достатньо серйозно озброєні – мали автомати, рушниці та військові обладунки. Незважаючи на пристрасті і напруження, ситуація обійшлася без загострень.

🔴 Бразилія

Мітинги із закидами захопити Верховний Суд і Конгрес сталися 20 квітня у Бразилії. Ситуація тут досить цікава. Представники саме Верховного Суду і Конгресу підтримують введення карантинних заходів і в межах своїх повноважень підкріплюють це відповідними актами. Проте, президент країни Жаїр Болсонару заперечує небезпеку коронавірусу. Під час мітингу він без маски вийшов до протестувальників, спілкувався з ними, проявляв підтримку. Раніше Болсонару звільнив міністра охорони здоров’я Бразилії саме за те, що той підтримував карантинні заходи.

🔴 Росія

У Владикавказі (Північна Осетія) жителі вийшли до Будинку Уряду 20 квітня з вимогами відставки голови уряду республіки і відміни карантинних заходів. Мітингувальники пояснювали: люди в паніці, тому що влада не веде роз’яснювальну роботу з приводу обмежень, а самі обмеження не дають змоги забезпечити сім’ї.

🔴 Висновок

☑️ Правдою є те, що у різних країнах відбуваються локальні протестні акції на тлі карантинних обмежень.

☑️ Маніпуляція полягає в тому, що акції носять локальний характер, не є чисельними.

☑️ В деяких випадках вимоги протестувальників схожі, але частіше це «асорті» із політичних, економічних, соціальних, ментальних особливостей тої чи іншої країни.

Дякуємо проєкту БезБрехні (BezBrehni) за підготовку матеріалу в рамках ініціативи По той бік пандемії.