Правда і маніпуляції про смертність і летальність від COVID 19

Це мав бути текст, де ми спростовуємо 25 маніпулятивних тез. Так, нам надіслали кілька підписників лінк на польський сайт та на сайт Swiss Policy Research (без будь-якої команди та контактів редакції – ноу-нейм проект), які поширюють неправдиву інформацію та відверто маніпулюють даними. 

 

Такі маніпуляції притаманні багатьом блогерам і сайтам-сміттяркам: виривання з контексту, власне трактування та підміна понять. 

 

Ми вирішили не просто спростувати конкретні цифри, а послідовно пояснити кілька термінів та показати, як ними маніпулюють.

Тому сьогодні ми розглянемо тему смертності та летальності від коронавірусу, порівняння із сезонним грипом та що ж це за показники такі CFR та IFR. 

Отож, фейкомети  часто піднімають тему смертності від коронавірусу і говорять, що цифри завищені (конспірологи) або занижені (ті, хто нагнітають паніку). До того, ж що одні, що інші посилаються на одне і те ж дослідження. 

Польський сайт наводить цифри смертності від коронавірусу від 0,1% до 0,37%. І каже, що це у 20 разів нижче, ніж оцінка ВООЗ. 

Це велика маніпуляція. 

По-перше, цифри вирвано з контексту. 

По-друге, це показник не смертності, а летальності (так, вони відрізняються). Більше того, це показник IFR (пояснюємо нижче, що ж це таке).

По-третє, ВООЗ говорив про летальність і показник CFR (не плутати із попереднім показником. Так роблять фейкомети і конспірологи)

 Смертність vs летальність

 Показник смертності вимірюється не у відсотках, а у проміле. Це  кількість смертей від конкретного захворювання (або причини смертності) на певну кількість людей за певний проміжок часу. Зазвичай, вираховують смертність за рік на тисячу мешканців. Оскільки, коронавірус – нове захворювання, то смертність від коронавірусної інфекції рахувати ще зарано. 

 

Що ж рахують насправді?

 

Летальність. Для обрахунку летальності застосовують два терміни CFR (Case fatality rate) – це співвідношення загальної кількості смертей до загальної кількості зафіксованих випадків і IFR (Infection-Fatality Rate) –  співвідношення кількості смертей до загальної кількості інфікованих. Щоб не плутати вас, одразу скажемо: не усі інфіковані знають, що вони інфіковані коронавірусом. Так само про це не знають дослідники. 

 

Давайте з’ясуємо все по порядку. 

 

Показник CFR

Ви можете розрахувати  CFR самостійно для будь-якої країни на будь-яку дату: кількість смертей поділити на загальну кількість зафіксованих випадків і помножити на 100%. 

У тому дослідженні, на яке посилаються автори матеріалів (дослідження цікаве і репрезентативне, якщо не висмикувати факти із контексту), йдеться про те, що цей показник відрізняється в кожній країні. Наприклад, станом на 9.03.2020 р. в Італії з 35 713 підтверджених випадків коронавірусу загинуло 2978 людей. Це відповідає CFR 8,4%.  

У Німеччині  на той час померло лише 28 з 12 327 (CFR 0,2%). 

Однак, на думку дослідників, на відміну від Італії, Німеччина знаходиться лише на початку експоненційного розширення. 

Ми порахували CFR станом на 28.05.2020. В Італії цей показник становить 14,3%, а в Німеччині – 4,69%.

Якщо порахувати загальний CFR  у світі станом на 28.05.2020, то отримуємо  6,14%. А якщо для України – то 2,9%. Індекс CFR можна автоматично відслідковувати тут https://bit.ly/CFRcovid19 

 

Дослідники роблять висновок, що надійно оцінити CFR поки неможливо. 

 

Є показники, які впливають на потенційне заниження і потенційне завищення рівня CFR. Наприклад, певна обмеженість у тестуванні та різних підходах до тестування населення (чим більше протестовано людей, тим точніша цифра зафіксованих випадків, а, отже, потенційно нищий рівень летальності). 

Ще один фактор – це можливість у різних країнах надавати високоякісну інтенсивну терапію. У країнах із більш розвиненим рівнем медицини, припускають дослідники, рівень летальності буде нижчим. 

З іншого боку, COVID-19 у певної категорії населення приймає форму легкої застуди або навіть не має симптомів. Тому не усі випадки зараження реєструються, на відміну від випадків смерті, які майже повністю зафіксовані. 

У журналі Lancet від 12 березня опублікована стаття, яка вказує ще на один фактор, який не завищує CFR, а навпаки – занижує його. Зокрема йдеться про фіксацію смертей та кількості інфікованих на конкретну дату в той час, як потрібно оцінювати летальність на дату інфікування. Простіше кажучи: з тих, у кого було зафіксовано коронавірус 1 березня, певна кількість помре через 2-3 тижні. Відповідно, сьогоднішню кількість смертей потрібно порівнювати не із сьогоднішньою кількість інфікованих, а із кількістю інфікованих на два-три тижні раніше. Детальніше читайте тут.

Показник IFR

Науковці також говорять про ще один показник – IFR – Infection fatality rate. Це співвідношення кількості летальних випадків до дійсної кількості інфікованих осіб. Навколо нього різні конспірологи будують свої теорії про те, що коронавірус не страшний. 

IFR не вдасться порахувати з офіційної статистики. Частіше за все вчені використовують різні моделі екстраполяції та серологічні дослідження (виявлення антитіл в організмі). Один із найпоширеніших підходів – мета-аналіз. Проте ці розрахунки залежно від країни та обраної моделі теж дають різний результат. 

Гідеон Меєровіц-Катц з Університету Воллонгонга (Австралія) та Леа Мероне із Університету Джеймса Кука проаналізували 13 досліджень та моделей для підрахунку IFR.  

За їхніми даними, залежно від типу дослідження, IFR коронавірусу становить  від 0,22% до 1,3%, причому найбільш обґрунтована оцінка знаходиться на рівні від 0,49% до 1,01%. Гідеон Меєровіц-Катц вказує, що це мінімум у 4 рази смертельніше, ніж кір, і в 8–20 разів смертельніше, ніж звичайний сезонний грип. 

Міф: коронавірус не страшніше грипу

За словами професора та епідеміолога із Оксфорду Крістофа Фрейзера та біолога Атіли Ямаріно,  IFR для сезонного грипу, становить 0,04%. За різними підходами, коронавірус летальніший  у 3-27 разів від грипу. 

За іншими даними (нагадуємо, що IFR неможливо порахувати точно), цей показник для грипу становить не вище 1%. Австралійські вчені зазначають, що за такими розрахунками, коронавірус має летальність у 8-20 разів вищу, аніж простий грип.  

Чому різні показники? 

Бо для різних країн і відповідно до обраної моделі результати будуть відрізнятися. Більше того, потрібно розуміти, що існує маса факторів, які можуть впливати на рівень летальності, включаючи демографічні показники, основні проблеми охорони здоров’я населення та якість системи охорони здоров’я. Крім того, важкість COVID 19 залежить від віку. Розрахунки IFR у журналі Lancet піднімаються вище 0,5% лише після 50-річного віку і перевищують 13% для осіб старше 80 років.

Ризик смерті від COVID-19, відповідно до оцінок із статті Lancet  та сезонних оцінок грипу CDC,  стає вищим для кожної вікової групи старше 20 років.

Наразі усі дослідники, незалежно від підходів, чітко вказують на те, що летальність від коронавірусу значно вища, ніж від сезонного грипу. 

У підсумку

CFR використовують частіше для розуміння ситуації і реакції на вірус в режимі реального часу, а IFR – для напрацювання політик у довготривалій перспективі. Порівнювати ці показники і казати, який краще – неправильно. Так само, як наводити показники IFR і казати, що показники CFR – брехливі.  Це те саме, що порівнювати яблука та апельсини.