Маніпуляції та правда про Білорусь

На чому тримаються фейки про «особливий білоруський підхід» до протидії коронавірусу – правда та міфи

Зараз у мережі багато маніпулятивної інформації про Білорусь і коронавірус. Ми вирішили з’ясувати, де правда, де брехня, а де маніпуляції. Заварюйте чай-каву)

Цьогоріч 30 січня ВООЗ визначила спалах COVID-19

міжнародною надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я. Згідно її рекомендацій країни-члени мають запровадити обмежувальні заходи, щоб зупинити поширення вірусу.

Але немає чітко прописаного плану, як це робити. Кожна країна самостійно вирішує, орієнтуючись на внутрішню ситуацію. ВООЗ лише пропонує таку собі «вилку» — від найменш суворих заходів до максимально дозволених. Головне, аби вони не порушували права людини, основні свободи та гідність https://bit.ly/3eXGPCw

При чому неважливо, як чиновники це називають — хоч карантином, хоч канікулами, хоч позаплановими вихідними. Так чи інакше – це частина обмежувальних заходів.

Тому, щоб там не казав Лукашенко або люди, які маніпулюють інформацією, варто оцінювати реальні обмеження, а не слова. І в Білорусі вони напрочуд широкі, як для країни, яка офіційно не ввела карантин:

       — особи, які прибули в Білорусь з країн, де є випадки COVID-19, протягом 14 днів повинні самоізолюватися вдома. До закінчення цього терміну їм заборонено перетинати державний кордон. Окрім дипломатів, представників міжнародних організацій та делегацій, а також членів їх сімей.

       — до роботи не допускають працівників з ознаками застуди;

— освітнім закладам рекомендовано перейти на дистанційне навчання, дитячі садки працюють як зазвичай;

       — припиняють роботу читальні зали, в музеях забороняються масові заходи, скасовуються всі виставки та презентації;

       — заборонено відвідувати будинки для літніх та людей з інвалідністю;

       — їдальні, кафе і ресторани продовжать роботу, але столи в закладах громадського харчування повинні стояти не ближче 1,5 метра один від одного. У торгових центрах і магазинах забороняється проводити групові презентації та рекламні акції, співробітники повинні бути в масках.

       — перукарні та салони краси можуть працювати лише за попереднім записом з інтервалом між клієнтами не менше 5 хвилин. Персонал повинен бути в масках.

Якщо порівнювати з деякими іншими країнами — це просто драконівські заходи. Наприклад, в Аргентині заборонено тільки заїжджати в країну іноземцям, скасовано авіасполучення з країнами Європи та США. В Данії також лише перекрили кордони. У Швеції всі обмеження мають тільки рекомендаційний характер. Ситуацію у кожній країні необхідно розглядати окремо. 

Проте у соцмережах фейкомети намагаються подати ситуацію так, ніби Лукашенко начхав на ВООЗ, «мужньо протистоїть» міжнародному тиску і при цьому успішно протидіє COVID-19, паралельно не визнаючи його існування. 

Так, у Президента Білорусі свій погляд на ситуацію, заперечення коронавірусу, поради лікуватися димом, часником і 100 г, а також специфічний алгоритм реакцій на пандемію, який повинен вкотре продемонструвати «сильну руку». Проте, за хайповими, ексцентричними заявами і заголовками у ЗМІ про Білорусь і коронавірус, насправді трохи інша ситуація.

Чи є протистояння з ВООЗ?

Насправді, якогось протистояння керівництва Білорусі і особисто Лукашенка та ВООЗ – немає. Є перекручені слова Олександра Лукашенка. 

По-перше, ВООЗ не має повноважень щось у когось вимагати. Як зазначено у установчих документах організації, «…организация формирует повестку дня научных исследований в области здравоохранения, устанавливает нормы и стандарты и предлагает научно обоснованные варианты политики. Она также предоставляет техническую поддержку государствам-членам, проводит мониторинг и оценку тенденций в области здравоохранения и общественного здоровья, финансирует медицинские исследования и оказывает экстренную помощь при бедствиях… Два оперативных подхода ВООЗ: развитие партнерств и повышение эффективности».

Тобто ВООЗ рекомендує, радить, підтримує, пропонує. Щось вимагати, тим більше від урядів суверенних держав – де-юре, виходить за межі її повноважень.

По-друге, ще 7 квітня до Білорусі «завітала» делегація фахівців ВООЗ на запрошення голови Ради Республіки Національних зборів Республіки Білорусь Наталії Качанової за дорученням Олександра Лукашенка. Мета – дати оцінку ситуації у Білорусі, отримати рекомендації.

За результатами моніторингу, експерти ВООЗ 24 квітня опублікували перелік рекомендації і пропозицій. Але про «вимогу терміново ввести карантин і… комендантську годину» – жодного слова. 

По-третє, Сам Олександр Лукашенко, днем раніше, 23 квітня, на черговій нараді з урядовцями конструктивно відгукнувся на порад делегації ВООЗ: «…Меры, которые предложены ВОЗ, должны быть обязательно изучены, нельзя от них отмахиваться. Но если, допустим, они нам рекомендуют ввести меры вплоть до комендантского часа, я еще раз подчеркиваю: надо – введем, изолируем города, поселки и деревни. Но разве сегодня такая проблема стоит перед страной? Нет. Поэтому мы не отмахиваемся от рекомендаций, но мы должны, исходя из комплекса рекомендаций, нашего опыта, действовать соответственно».

Де ж взялася ця комендантська година? 

Просто подивіться ось це відео.

Тут чітко сказано: “Если они (ВОЗ – ред) нам рекомендуют, как некоторые пишут, вплоть до комендантского часа ввести, то…” – а далі уже читайте цитату вище. 

Тобто, Лукашенко посилається на те, що хтось десь сказав і це приводить як приклад. Від ВООЗ немає жодної такої рекомендації. 

Як одне із підтверджень активної реальної позиції керівництва Білорусі до контролю за коронавірусом і виконанню рекомендацій ВООЗ може служити статистика протестованих громадян на наявність COVID-19.

За даними на 26 квітня (про це повідомляє і сайт МОЗ Білорусі і незалежні ресурси) у Білорусі протестованих на COVID-19 – 147 525 громадян (при населенні 9,5 млн). Для порівняння – в Україні на ту ж дату 93 519 протестованих (при населенні у понад 40 млн).

Ресурс Міністерства охорони здоров’я Білорусі активно використовує матеріали ВООЗ для інформування про всі аспекти COVID-19. Створено окремий розділ для медичних фахівців і пересічних громадян , де зібрані різні рекомендації, аж до правил поводження з тілами померлих від коронавірусної інфекції.

Отож, питання карантинизації країн дуже неоднозначне. Інколи держава не впроваджує офіційно наказом саме карантин  як програму. Але вводить низку заходів і обмежень без «ярлика» карантин. Проте, ці заходи часто виглядають більш жорсткими, ніж у тих країнах, які закарантинилися офіційно.

Те, що Білорусь не співпрацює з ВООЗ і не дотримується рекомендацій організації, не відповідає дійсності. Все якраз навпаки.

Так, у Білорусі не введено офіційно карантин, проте заходи з протидії пандемії, запроваджені в країні, жорстокіші, ніж в низці країн, де карантин діє як державна програма.

Немає ніякого “особливо шляху Білорусі” у протидії COVID-19. Є звичайні особливості у заходах та підходах, які існують на сьогодні у більшості країн, що борються з епідемією коронавірусу.

Матеріал підготовлено в рамках співпраці редакцій По той бік новин та Без брехні.