Добре там, де нас нема. Знову поширюють повідомлення про те, як за кордоном все чудово, а у нас все погано. Цього разу фейкомети «намалювали карантинний рай» у Чехії. Попри те, що такі повідомлення поширюють користувачі соцмереж, то ще й рейтингові медіа публікують це без будь-якої перевірки. Наприклад, РБК-Україна, опублікувало цю дезінформацію з посиланням на Facebook-сторінку українки, що начебто проживає у Чехії.
Зверніть увагу, якщо в таких повідомленнях не вказані джерела або там 5-7-10 тез – є велика ймовірність, що у тексті є фейки або маніпуляції.
Розбираємо по тезах!
МЕСЕДЖ 1: «…проезд полностью бесплатный не зависимо от того городской транспорт или междугородний».
МАНІПУЛЯЦІЯ
Рух транспорту у Чехії скорегували з урахуванням меншої кількості пасажирів та працівників, що обслуговують руховий склад. Наприклад, на офіційному інформаційному порталі Праги 18 березня опублікували зміни до графіку і періодичності руху міського метро, автобусів, трамваїв. В цьому повідомленні жодної згадки про скасування оплати. Навпаки, рекомендують купувати квитки онлайн за допомогою додатку PID Lítačka або у безконтактних терміналах.
Наш колега Петр Гангала, керівник чешського фактчек-ресурсу Demagog, пояснює, що уряд і місцеві органи влади не приймали жодних рішень, щодо введення безкоштовного проїзду у міському транспорті.
UPD: питання купівлі квитків у транспорті не вдалося врегулювати онлайн. По факту, громадський транспорт став безкоштовний, оскільки простір водія був закритий для пасажирів і неможливо було оплатити поїздку. Тобто автобус чи інший вид транспорту зупинявся на зупинці, відкривались всі двері, крім тих що коло водія, пасажири заходили і виходили без перешкод. Але це все було до 14 квітня. Тобто, від вівторка простір коло водія знову відкритий і є можливість оплатити поїздку.
МЕСЕДЖ 2: «…всем предпринимателям государство одноразово предоставляет помощь в размере 25 000 крон (примерно, 26 000 грн).
ПРАВДА і частково МАНІПУЛЯЦІЯ
1 квітня 2020 року Постановою № 353, уряд Чехії затвердив цільову
Програму підтримки зайнятості під назвою “Антивірус”. Як роз’яснює Міністерство фінансів Чехії уряд виділив 17,5 мільярдів крон і очікує, що до 700 000 самозайнятих осіб – український аналог ФОП «фізична особа підприємець» – зможуть подати заявки для отримання одноразової компенсації у розмірі 25 000 крон. Відповідні форми для подання заявок розміщені на сайті Міністерства праці і соціальної політики.
Згідно роз’яснень урядовців з мінфіну, гроші зможуть отримати підприємці, діяльність яких за вказаний у програмі період відповідала низці критеріїв. Тобто, говорити, що «всем предпринимателям государство одноразово предоставляет помощь» – некоректно і маніпулятивно. Уряд Чехії надає можливість скористатися програмою допомоги. Проте не всі з самозайнятих осіб зможуть цим скористатися (або виявлять бажання).
Є також неточність і у підрахуванні скільки 25 000 крон у гривнях. Так, на поточний момент за курсом НБУ 25 000 крон це 27 355 грн. Проте самі порівняння такого типу – маніпулятивні, оскільки Чехія та Україна перебувають в різних умовах, мають різний рівень ВВП країни, ВВП на душу населення та низку інших критерії, які треба враховувати.
МЕСЕДЖ 3: «…дают отсрочку на все кредиты и ипотеки на 6 месяц».
ПРАВДА
Уряд Чехії (офіційний сайт уряду) під час карантину ввів мораторій на повернення позик та іпотечних кредитів, який є обов’язковим для всіх банків та небанківських компаній. Як фізичні особи, так і корпоративні боржники зможуть призупинити виплати на 3-6 місяців. Боржник повинен повідомити про свій намір кредитору і вказати, що призупиняє виплати через негативний економічний вплив пандемії коронавірусу. Рішення про надання відтермінування будуть приймати в індивідуальному порядку.
Зазначимо, що в Україні також ввели “кредитні канікули” і за бажання, люди, які взяли кредит, можуть відтермінувати виплати без нарахування штрафів або пені.
МЕСЕДЖ 4: «…магазины переполнены продуктами – на все скидки 30-50%».
НЕПРАВДА / МАНІПУЛЯЦІЯ
Як і в будь-якій країні, деякі мережі продовольчих крамниць роблять тимчасові акції зі зниженням цін на ті чи інші продукти. Тим паче перед святами. Щоб зрозуміти, як змінилися ціни в Чехії, дивимося сайт статистичного управління країни. Отож, у березні (відносно лютого) ціни зросли на 3,4%. Наприклад, на овочі ціни збільшилися на 1,1% (з них на картоплю – на 14,5%), на птицю – на 1,8%, йогурти – на 4,1%, свинину – на 1,5%, ковбаси – на 0,7%, сири – на 0,8%, олію – на 1%. Щодо вина, то ціна зросла на 5,6%, пива – на 2,5%, тютюнових виробів – на 0,4%.
Тобто говорити, про «масовість знижок» і відповідно зниження цін у розрізі офіційної статистики – це неправда і маніпуляція.
Значні знижки могли мати місце в окремих випадках, але на загальну динаміку зростання цін у березні вони не вплинули.
МЕСЕДЖ 5: «…бензин в период карантина подешевел на 40%».
МАНІПУЛЯЦІЯ/НЕПРАВДА
Так, ціна знизилася. Ні, не на 40%.
Офіційно карантин у Чехії був оголошений 16 березня 2020 року.
За даними статистичного управління Чехії, у березні ціни на пальне знизилися на 5,6%. Середня ціна бензину марки Natural 95 становила 29,74 крон / л. Статистику квітня на рівні держави ми побачимо лише за місяць (такі алгоритми підрахунку).
Проте, згідно ресурсу kurzy.cz – найбільшого чеського аналітичного порталу, що спеціалізується на оперативній інформації у сфері фінансів, інвестицій, бізнесу, вартість бензину марки 95 у Чехії у період з 16 березня по 15 квітня зменшилася з 30,58 крн за літр до 27,09 – тобто на 11,41%. Але ж це ніяк не 40%!
МЕСЕДЖ 6: «…если не ходишь на работу и сидишь дома на карантине получаешь 80% зарплаты».
МАНІПУЛЯЦІЯ
Таке твердження є маніпулятивним узагальненням. Згідно вже згаданій вище Програмі підтримки зайнятості “Антивірус” передбачено різні обсяги компенсацій працівникам, які має надавати роботодавець. Все залежить від умов (у програмі – перешкод), в яких опинилося підприємство.
Так, якщо на неможливість виконання працівником своїх обов’язків напряму вплинула епідеміологічна ситуація (це може бути хвороба, догляд за дітьми, карантинні обмеження), то він отримує компенсацію у розмірі 100% від середньої заробітної плати. Якщо внаслідок карантину підприємство зупинилося, то робітникам компенсується 80%. У разі коли фірма зменшила обсяги, наприклад, продажів чи виробництва, і звільнила частину робітників, то вони можуть претендувати всього на 60%.
МЕСЕДЖ 7: «…мы ходим в масках, но их мы получаем бесплатно».
НЕПРАВДА
Колеги-фактчекери із проекту чашського Demagog проінформували, що немає жодного офіційного розпорядження уряду, щодо масового безкоштовного забезпечення громадян захисними масками. Як і в інших країнах безкоштовно їх отримують тільки певні категорії держслужбовців – медики, поліцейські, соціальні робітники. Велику роботу проводять волонтери – саме вони роздають безкоштовно маски громадянам. Проте, це приватні ініціативи.
У сухому залишку
Подібні тексти із кількома тезами, які масово поширюють у соціальних мережах, часто маніпулятивні і складаються із частини правди та частини брехні. Якщо вибудовують контраст між якоюсь країною і Україною – велика ймовірність, що текст маніпулятивний і його потрібно сприймати критично.
Матеріал підготовлено проєктом “Без Брехні” в рамках співпраці з ініціативною “По той бік пандемії”.