Як маніпулюють зі статистикою

Отож, у мережі поширюють дані про кількість смертей від різних захворювань в Україні за період з січня до травня 2020 року. Дані опубліковані на сайті Державної служби статистики і, дійсно, цікаві. Погляньте самі 

Маніпулятори починають трактувати ці дані по-своєму,  переконуючи, що коронавірусу не існує або він взагалі не страшний. Наприклад, цю тезу активно поширює керівник “Ведічєского міра”. 

Нагадаємо, що більшість фейків про коронавірус на початку карантину були спрямовані на нагнітання паніки та залякування. Відповідно, через два місяці у людей пішла зворотна реакція в бік заперечення та всесвітньої змови. 

Проте, повернімося до цифр. 

По-перше, коронавірус, на відміну від онкології або хвороб серцево-судинної системи, – це вірусне захворювання. Щоб попередити значну частину серцево-судинних захворювань необхідно вчасно і регулярно звертатися до сімейного лікаря. 

На відміну від ВІЛ або гепатиту С – передається крапельним шляхом. 

На відміну від грипу, має значно вищий рівень заразності. Цей рівень науковці позначають як R0. Так от, цей показник значно вищий у коронавірусу, ніж у ГРВІ чи грипу.  Для коронавірусу він становить 2-2,5 (це означає, що одна інфікована людина потенційно інфікує 2-3 людини). Для грипу Ro  cтановить 1,3 (тобто, один інфікований пацієнт в середньому заражає 1-2 людей).

Далі. Статистичні дані стосуються періоду в 5 місяців. Проте, перша смерть від COVID-19 зафіксована тільки в середині березня. Тобто, при карантині і жорстких обмеженнях за два з половиною місяці померло 663 людини. За два місяці літа від коронавірусу померло ще понад 1000 людей. Це теж при достатньо серйозних обмежувальних заходах та режимі носіння масок. 

Це не ті “особи” зі статистики, які “повинні” були загинути внаслідок ДТП, отруєння алкоголем чи навмисного вбивства.  І в Україні не працює цинічний аргумент, що більшість померлих в Італії мали вік 85+, тому й так би померли. 

Заклики не підкорятися “рабським намордникам” і чинити спротив карантинним заходам – це не про турботу про ближнього, права людини чи перевірену статистику, а більше про віру у власне безсмертя та всесвітню змову. А віра, як відомо, не з доказової площини, аргументи там не діють.

Виключність ситуації з COVID-19 не стільки у заразності чи смертельності вірусу, а відсутності лікування та вакцини. Людству треба виграти час на винайдення ліків. 

Тому нам дуже хочеться, щоб люди припинили як розганяти паніку, так і розповідати, що коронавірус взагалі не страшний. Віримо, що здоровий глузд таки переможе. Але то не точно.