Як треба і як не треба носити захисні маски

Уже котрий місяць у соцмережах точиться дискусія — носити захисні маски чи ні? Одні вважають, що тільки так можна побороти пандемію коронавірусу, інші кажуть, що від масок немає жодної користі. Та й ми не раз про це вже писали. Однозначної відповіді досі немає.

На ваші прохання спробуємо розставити крапки над «і»:

То чи треба носити захисні маски, як того вимагає уряд?

Наша відповідь — так.

❗️Насправді, маска – це не панацея, не талісман і точно не оберіг від коронавірусу. Вона матиме ефект, якщо дотримано і інших рекомендацій – не чіпати руками обличчя, дезінфікувати руки та дотримуватися дистанції з іншими.

А ще – носіння масок убезпечить від можливого штрафу та конфліктів з іншими людьми.

👉 Всесвітня організація охорони здоров’я вже не раз випускала розлоге роз’яснення щодо масок. Щоразу бракувало доказів їхньої ефективності. Останнє оновлення — від сьомого червня. Як і раніше — жодних якісних наукових доказів не існує. Тому ВООЗ все ще НЕ радить їх широко використовувати громадськості.

👉Щоправда ВООЗ заохочує носіння немедичних масок із тканини в районах з широким розповсюдженням вірусу, де неможливо триматися від інших на відстані одного метра.

Якщо коротко, суть нового документа можна звести до двох пунктів:

1) Однієї маски НЕДОСТАТНЬО для належного захисту від COVID-19. Їх слід використовувати як частину всебічної боротьби з поширенням інфекції. Куди важливіше не підходити до інших ближче, ніж на один метр та дотримуватися правил гігієни — ретельно і часто мити руки з милом, забруднені поверхні обробляти спиртовмісним антисептиком.

2) Якщо і носити захисні маски, надважливо робити це правильно. Інакше вони не лише втрачають захисні якості, а й можуть збільшити потенціал зараження COVID-19. Також маска може створити помилкове відчуття безпеки у власника, від чого він менше практикуватиме визнані та корисні профілактичні заходи — дистанцію та гігієну.

І так – на вулиці маски непотрібні.

То як правильно використовувати маску?

👉 перед тим як її вдягти, руки слід обробити спиртовмісним антисептиком або вимити з милом.
👉 маска має щільно закривати ніс і рот, без будь-яких проміжків.
👉 не торкайтеся маски під час використання, якщо доторкнулися — обробіть руки спиртовмісним антисептиком і вимийте з милом.
👉 щойно маска стане вологою, замініть її новою (носити маску не більше чотирьох годин);
👉 не використовуйте одноразові маски повторно;
👉 маску знімайте за лямку, не торкайтеся передньої частини; використану маску негайно викиньте в смітник (хоча утилізація масок – це окрема тема), що закривається, руки обробіть спиртовмісним антисептиком;
👉 не діліться маскою з іншими;
👉 носіння маски слід поєднувати з іншими профілактичними заходами, в іншому разі вона не має жодного значення.

У широкому розумінні всі ці поради найперше стосуються звичайних масок із тканини (серед іншого саморобних). Медичні маски повинні залишатися в резерві для певних категорій людей:
👉 медпрацівників;
👉за хворими на коронавірус поза медзакладами;
👉 людей, що перебувають у районах широкого поширення вірусу, і не можуть дотримуватися належної відстані від інших;
👉 осіб за 60 років;
👉 людей будь-якого віку з ускладненнями здоров’я.

На відміну від саморобних масок, які можна прати, медичні маски використовуються тільки раз.

 Як виготовити маску власноруч?

Маска повинна складатися з трьох шарів. Внутрішній шар із бавовни, середній із нетканого матеріялу, наприклад, із поліпропілену, зовнішній шар — поліестер або суміш поліефіру. Більше інформації про типи матеріалів та їх ефективність можна знайти в оновленні.

 Як доглядати за саморобною маскою:

👉 забруднену або вологу маску зберігайте в пластиковій коробці
👉 періть з милом або миючим засобом під гарячою водою (принаймні 60 градусів) щонайменше один раз на день.

 Чи слід носити захисні рукавички?

 Ні, ВООЗ не радить використовувати рукавички. Це може збільшити ризик зараження, оскільки рукавички можуть забруднити вас або інших при дотику до забруднених поверхонь, а потім до обличчя. Тому в громадських місцях, таких як супермаркети, крім фізичної дистанції, ВООЗ рекомендує встановити при вході та на виході дезінфектори.

А ще рекомендуємо переглянути відео Цікава наука.