EMA: тромби в переліку можливих “побічок” від AstraZeneca

В Європейській агенції з ліків (EMA) вважають, що тромби мають бути внесені до переліку можливих рідкісних побічних ефектів від вакцини AstraZeneca. Однак дослідження все ще тривають. Експерти запевняють, що зиск від вакцинації проти COVID-19 значно переважає можливі ризики ускладнень.

📌Що сталося

Шостого квітня низка українських і світових ЗМІ повідомили, що в Європі офіційно визнали зв’язок між вакциною AstraZeneca та тромбозом. Хоча тоді про офіційність не йшлося — це були слова керівника підрозділу боротьби з інфекціями EMA Марко Кавалері в інтерв’ю італійському виданню Il Messaggero https://bit.ly/3mrXe6y

Наступного дня з’явилися новини, нібито EMA спростувала цю інформацію. Усе це було на рівні чуток. Аж ось нарешті з’явилася офіційна заява агенції — тромби мають бути внесені до переліку можливих побічних ефектів від вакцини. Не більше, не менше.

📌Роз’яснення

✔️Сьомого квітня Європейська агенція з ліків у зв’язку з повідомленнями про утворення тромбів у щеплених вакциною AstraZeneca провела пресконференцію. Чи встановили експерти причинно-наслідковий зв’язок? Прямо вони цього не сказали.

Ми підготували коротке резюме ключових офіційних заяв:

1. Фахівці EMA вважають, що тромби мають бути внесені до переліку можливих побічних ефектів від вакцини.
2. Конкретних груп ризику не встановлено.
3. Є припущення про можливу причину — вона ймовірно пов’язана з імунною відповіддю.
4. Поки інформації дуже мало, випадки відносно рідкісні, ЕМА й надалі стежитиме за ситуацією та оцінюватиме прийдешні наукові дані.
5. Важливо, щоб вакциновані та лікарі вміли розрізняти ознаки та симптоми тромбозу, щоб швидко виявити та мінімізувати ризики.
6. Загалом переваги все одно значно переважають можливі ризики.

✔️Представниця Комітету з оцінки ризиків фармаконагляду PRAC підтвердила, що вони дійшли висновків, що тромбоз — дуже рідкісний побічний ефект. Щоб ви розуміли — 169 випадків тромбозу (станом на четверте квітня, з них 18 летальних) після вакцини AstraZeneca серед отриманих 34 МІЛЬЙОНІВ доз.

Для наочного розуміння ризиків: вважається, що шанси померти від блискавки — щонайменше один випадок на мільйон. Це майже в два рази більше, ніж частка летальних випадків від тромбозу серед вакцинованих. Щодня в Україні фіксується в середньому 400-500 летальних випадків від COVID-19. От і рахуйте — які ризики більші.

✔️Брифінг EMA тривав понад годину, і там лунало багато інших заяв та оцінок. Щоб докладно ознайомитися з ними радимо перейти на сайт самої агенції https://bit.ly/2Q5spbO, https://bit.ly/3wAUdWk (ютуб) або ж текстову розшифровку (однак за точність останньої не ручаємося) — https://bit.ly/3cZFah8

📌Що передувало

Раніше EMA заявляла, що «причинно-наслідковий зв’язок між тромбозом у щеплених із вакциною не доведений, хоч і можливий, триває подальший аналіз». Комітет з оцінки ризиків фармаконагляду вивчав повідомлення про такі випадки https://bit.ly/31QDik7

В EMA наголошували, що вакциновані повинні знати про можливість виникнення тромбів. Навіть нехай якщо зв’язок із вакциною і не доведено. Якщо у таких людей з’явилися симптоми, що свідчать про проблеми зі згортанням крові, їм слід негайно звернутися за медичною допомогою.

У зв’язку з тим, що в деяких країнах призупинили щеплення вакциною від AstraZeneca — до зв’ясуванн обставин, розглядається можливість уколу другої дози іншою вакциною https://bit.ly/31Q72Oi

❗У кожному разі, на думку експертів (WHO, EMA, MHRA) люди повинні продовжувати вакцинуватися (серед іншого й вакциною AstraZeneca), оскільки зиск від цього значно переважає будь-які можливі ризики.

💛💙Робота команди По той бік новин цілком незалежна. Щоб ми могли існувати й надалі, ми потребуємо вашої підтримки. Допомогти нам фінансово можна на патреоні https://www.patreon.com/behindthenews На патронів чекають цікавезні сюрпризи.

🦉За поширення й вподобайки — окремі цьомки й обійманці від Сови!
Не хворійте!

Tagged : / / /