Факти про відео транспортування “хлопчика з COVID 19”

Ще одне вірусне відео, яке так вражає, що ТСН може позаздрити. Хлопчик, коронавірус, госпіталізація, бокс “саркофаг”. І сотні тисяч переглядів за кілька днів. 

Ви нас засипали проханнями з’ясувати, що це за відео. 

Не треба бути екстрасенсом, щоб зрозуміти, що відео до нас прийшло… барабанний дріб… Правильно, з Росії. А якщо точніше – з Краснодару. 

Ми вам розповімо усе, що з’ясували і роз’яснимо, що відбувається. Хоча питання у нас залишилися. Насправді, цим відео, а точніше випадками примусової госпіталізації дітей з підозрою на covid-19 у спеціальних боксах зараз займається Уповноважена з прав дитини у Краснодарському краї.  До цього коментувати, чи було порушено права дітей, чиновниця відмовилася. 

А тепер до фактів. 

З 27 березня в РФ ввели новий порядок транспортування хворих з підозрою на COVID-19. Згідно з ним, транспортування має здійснюватися з використанням транспортувального ізольованого боксу. Такий собі “саркофаг”. У складі бригади мають бути лікар, фельдшер, санітар та водій. 

Наразі нам вдалося віднайти два відео подібних госпіталізацій дітей.

Перший випадок евакуації дитини у Краснодарі з застосуванням “саркофагу” стався приблизно 6 днів тому. Принаймні найраніше відео нам вдалося знайти за 9 квітня.  Широкого резонансу він не набув. Хоча там дитина менша і також плакала. 

Друге відео – саме те резонансне, яке активно поширюють в Україні –  вперше з’явилося 13 квітня. На ньому хлопчика Даню завантажують в бокс і потім у швидку медицини катастроф. В кадрі ми бачимо трьох людей в однаковій уніформі медицини катастроф і одну жінку в одноразовому халаті поверх білого медичного костюма. Наразі немає даних у відкритому доступі про те, ким є жінка, яка заспокоює хлопчика, а потім також сідає у швидку допомогу. Тому не спростуємо і не підтвердимо тезу про те, що це мама дитини.  Так, ми теж звернули увагу, що відео стабілізоване, а на останньому кадрі один із працівників показує на камеру великий палець догори – мовляв, все добре. Оператор також змінює ракурс, щоб краще було видно весь процес.

Обидва відео зняті у Краснодарі в дитячій інфекційній лікарні.

У першому випадку – з вікна корпусу звичайним телефоном.  Дитину забирала звичайна швидка допомога Краснодару з другого під’їзду – на це вказують характерні ознаки на паркані. 

Друге відео знімали з ганку першого під’їзду. Хоча одна російська газетка вкинула тезу, нібито мама була разом з дитиною, а фільмування здійснювали з сусіднього житлового будинку без дозволу батьків.  Проте, поблизу немає жодних житлових будинків, з яких нібито зняли відео. Та й сам ракурс відео – від стіни корпусу лікарні. 

Куди дітей транспортували? 

1 квітня в Краснодарі інфекційну лікарню перетворили на госпіталь для всіх хворих на COVID-19.  Там розгорнули відділення на 65 ліжок з жорсткими заходами безпеки: брудна/чиста зона, багаторазові костюми захисту, протигази. Згідно з планом розгортання госпіталів у Краснодарському краї всіх хворих із підозрою на COVID-19 повинні транспортувати в одну з визначених лікарень, де їм робитимуть аналізи та КТ. Саме тому дітей з дитячої інфекційної лікарні (хоч там є власні окремі бокси, рентген та КТ) перевезли у спеціалізований заклад для хворих на COVID-19.

До речі, у лікарні є своя сторінка в інстаграм, де активно постять фото та відео про коронавірус. Там навіть опублікували “мотиваційне” відео з тяжким хворим на штучній вентиляції легень, щоб спонукати людей залишатися вдома.

Статистика

Статистика в РФ лише загальна: “хворі-померло-одужало”, тому визначити точно, чи значиться саме цей хлопчик серед хворих – неможливо. Поточну більш детальну інформацію під час брифінгів озвучує оперативний штаб, потім її транслюють місцеві ЗМІ. Станом на 14 квітня у Краснодарі було троє нових хворих, віком 20-62 роки. Але станом на ранок 15 квітня серед хворих Краснодару вже є п’ятирічна дитина. Це може бути саме хлопчик з відео.

Як ми шукали: 

У відео є низка характерних ознак: дах довідкової, гараж, візерунок бруківки та лінія на дорозі, характерний смітник, дерево з зігнутим стовбуром. Всі вони сходяться з такими ж на інших фото та відео з дитячої інфекційної лікарні.  

План дитячої інфекційної лікарні м.Краснодар
Характерні ознаки на відео: східці, візерунок бруківки, смітник, гараж, порівняння з іншим відео з дитячої інфекційної лікарні Краснодару

 

“Довідкова”, бруківка з лінією, гараж/ порівняння відео та супутникового знімку Google Maps
Характерний дах “довідкової”, скріншот з відео
Характерний дах “довідкової”, фото з Google Maps

 

Гараж дитячої інфекційної лікарні, скріншот з відео
Гараж, смітник, пандус з іншого ракурсу, скріншот з іншого відео з дитячої інфекційної лікарні Краснодару

 

Гараж дитячої інфекційної лікарні Краснодару, фото Google Maps

 

Матеріал підготовлено у партнерстві проєкту “Без Брехні” та інформаційної кампанії “По той бік новин”.