Хто і як запускає в Україні фейкову тезу про штучність коронавіруса

Хто і як зараз проштовхує в Україні дезінформацію про те, що коронавірус штучний. Спойлер – ексрадник Міністра охорони здоров’я Дмитро Раімов.

Одразу зазначимо, що науковці одностайно наголошують на природному походженні коронавірусу Sars-Cov-2 https://bit.ly/2Vg3IcS. На цьому можна було б завершити. Бо ось офіційна інформація. Але фейкомети і прихильники теорії змови чхати хотіли на дослідження науковців і поширюють брехню різними каналами. Тому ми покажемо, як легалізують і вносять в повістку дня фейкову історію про штучність коронавірусу.

Отож, поїхали.

Кілька днів тому нашу увагу привернув телеграм-канал про коронавірус російською мовою. На ваші прохання довелося розвінчувати дію шахрайського «блокатора вірусів», який рекламували на цьому ресурсі. Курує телеграм-канал Дмитро Раімов – політтехнолог, колишній радник колишнього Міністра охорони здоров’я Зоряни Скалецької. На телеграм-каналі понад 100 новин в день, а сам Раімов каже, що канал входить в п’ятірку найчитаніших російськомовних каналів про covid 19.  Між оперативною і корисною інформацією в легкому форматі там роблять «потрібні» інфовкиди, а також поширюють фейки.

Один із таких брехливих меседжів, який цілеспрямовано шерять, стосується походження коронавірусу – нібито він не природній, а штучний. Така собі теорія змови, але в «правильній обгортці».

⭕️ Крок 1. Закинути вудочку

30 березня у телеграм-каналі з’являється пост із заголовком «ЗАДУМАТЬСЯ». Між інформацією про те, що в Італії планові операції переносять на вересень, тут пишуть в американській пресі все частіше говорять про штучність коронавірусу і «что его запустили для сокращения населения». А далі один із улюблених прийомів маніпуляторів: «ХОТЬ это и теория, НО у нее есть занимательные факты». Ось це протиставлення в другій частині речення повністю нівелює першу.

Вгадайте, на кого посилають в цьому тексті, коли пишуть, що вірус народився не в Китаї, а його туди занесли? На Ольгу Голубовську, інфекціоністку, яка полюбляє поширювати фейки. Брехливу тезу Голубовської про походження вірусу ми уже спростовували. Ще 20 березня. До речі, сама інфекціоністка, на яку посилається телеграм-канал Раімова, керується не дослідженнями визнаних у світі наукових установ, а на статтю авторства Ларрі Романофа, пенсіонера, який раніше працював консультантом з управління та був бізнесменом. Сама стаття опублікована на прокремлівському сайті, який часто поширює теорії змов.

Але пост із заголовком «ЗАДУМАТЬСЯ» робить свою справу. Вкид зроблено.

⭕️ Крок 2. Підкріплення авторитетами

10 квітня у телеграм-каналі з’являється пост із заголовком «И СОВСЕМ ОТКРОВЕННО».

Пам’ятаєте, ми робили алгоритм побудови фейків у месенджерах? Ловіть, якщо пропустили. А у телеграм-каналі Раімова – просто хрестоматійний приклад: «Все, с кем нам приходилось общаться из высшего руководства страны, уверенно говорят, что вирус… ИСКУССТВЕННЫЙ». «И как-то эта хрень вышла из лаборатории», «кто-то, или Русские, или Китай, или США» – класична риторика російських телеканалів, які транслюють цілі передачі із теоріями змови. байдуже, що нема жодних офіційних джерел. Про те, як ці нісенітниці в одному з ефірів Українського Радіо легалізував навіть секретар РНБО Олексій Данілов ми уже писали і розбирали все по тезах. Так, це той самий Данілов, який розказував про те, як лікувати коронавірус часником в ефірі одного ток-шоу.

І наприкінці тексту в телеграм-каналі знову улюблений маніпулятивний прийом: «Вы можете подумать, что мы ку-ку. Но родные вещи говорят и в СБУ, и в посольства, и в высших кабинетах страны».

Хто говорить? На основі чого зроблені такі висновки? Жодної конкретики. Лише прийом «привідкрити завісу таємничості» (вам же це ніхто, крім нас не скаже) і «підкріпити авторитетом».

⭕️ Крок 3. Легалізація тези через інші медіа. Коментар Раімова на телеканалі «НАШ».

13 квітня в прямому ефірі журналістка питає Раімова теорії змови та гени інших вірусів у коронавірусі. І одразу, як Раімов говорить з’являється титрування: «Тема: Раімов: Починаю все більше вірити, що вірус штучний».  Говорить екс-радник міністра про те, що він спілкувався із французькими колегами. Цікаво, чи не тими, які запустили фейк про шкоду ібупрофену. До речі, цю інформацію навіть ВООЗ спростовувала.  Раімов у своєму спічі оперує певними фактами, які аж ніяк не вказують на штучність походження, проте він пов’язує їх хибними зв’язками і робить відповідні висновки.

Ми аж розшифрували цілу тезу, бо хочемо показати вам її абсурдність. Отож, Раімов каже: «А вот по поводу искусственности, последние статьи, которые выходят в научных изданиях, что у этого вируса в хвосте ДНК, в ДНК коде есть элементы ВИЧа и элементы малярии. Почему действуют препараты против ВИЧа и почему используют препараты малярии».

Тільки в цій тезі брехня на брехні і брехнею поганяє. По-перше, наразі немає жодних ліків від коронавірусу, які мають прямий вплив на сам вірус. Взагалі немає. Те, що лікують різними препаратами – це лише спроби і це лише симптоматичне лікування.

По-друге, дуже хотілося б отримати лінки на оці статті, про які говорить Раімов. Бо насправді така стаття була, проте опублікована на сайті препринтів biorXiv. Статті на цьому ресурсі не рецензуються і не редагуються. Їх НЕ МОЖНА розглядати як доказові або повідомляти у ЗМІ, що це встановлена інформація. Саме рецензування та експерта оцінка мають важливе значення для підтвердження результатів дослідження.

По-третє, індійські вчені написали про «надприродну» схожість між коронавірусом і ВІЛ. Так і написали: «надприродна» – в традиціях кращих сайтів-сміттярок. А сотні медіа ще наприкінці лютого підхопили цю тезу про ВІЛ, коронавірус і штучне походження і понесли як теорію змови в маси.

Проте науковці із всього світу розкритикували ту статтю за ненауковість. «Послідовність генів, які автори прив’язують до ВІЛ, зустрічаються в усіх типах вірусів», – зазначає Метью Фріман, професор імунології і мікробіології із університету Меріленд.  Вчені з різних країн та різних наукових установ чітко вказали на недоліки в аналізі. Вони зазначають, що послідовності генів такі короткі, що вони відповідають низці інших організмів – і немає підстав для висновку, що вони походять від ВІЛ. Детальний аналіз читайте у наших колег-фактчекерів із мережі Factcheck.org. Через кілька днів після публікації, індійські вчені відкликали свою статтю, а сайт вкотре наголосив, що препринти (чернетки, які публікують на сайті) не можна сприймати як остаточну і підтверджену практику.

Ще раз: індійські вчені знайшли 4 послідовності, які схожі до послідовності генів ВІЛ, проте такі послідовності притаманні сотням інших вірусів. Науковці, які керуються доказовими методами, чітко вказують на природне походження вірусу.

Проте політтехнолог Раімов, ймовірно, краще розбирається в питаннях мікробіології, аніж провідні вчені з усього світу.

Той ефір заслуговує взагалі окремого тексту.

До речі, за матеріалами того ефіру вийшлла новина у газеті… барабанний дріб… правильно, Вєсті.

⭕️ Крок 4. Легітимізація

16 квітня в ранковій підбірці новин у тому ж таки телеграм-каналі, окрім фактів додають тезу: «напомним, ученые заявили, что вирус исскуственный и в нем есть элементы малярии и ВИЧ».

А вчені такого не заявляють. Від слова взагалі.

Отож, інформацію спочатку закидають з меседжем, що варто «задуматися», тоді розповідають уже «зовсім відверто» і з посиланням на втаємничені джерела у «вищих кабінетах влади», тоді додають пояснень через телеканали і в результаті констатують як факт з відсилкою на невідомихвчених.

Ось така фігня, малята. Ось так вкидають інформаційні віруси і легалізують їх.