Переважно правда: Хороші новини про коронавірус

Пост про хороші новини прийшов до нас з англомовного сегменту, де теж став вірусним.

Дійсно, зараз доволі непростий період і хороших новин хочеться побільше. Проте наші підписники звикли перевіряти інформацію і просто закидали нас повідомленнями з проханням перевірити “хороші новини”.

Ми витратили дуже багато часу і зусиль на цю перевірку, тому ваші лайки, шери та коментарі будуть дуже доречні:)

Власне, уже вуха пухнуть від факт-чекінгу у трьох людей мінімум:) Тому ловіть текст з лінками та джерелами. Якщо коротко, то більшість тез правдива, частина – перебільшена, а деякі застаріли. Наприклад, про Південну Корею теза була правдива три дні тому, але сьогодні – це уже неправда.

Ну що? Поїхали!

📍Теза 1. Китай закрив свою останню лікарню з коронавірусом у зв’язку з невеликою кількістю нових випадків.

Правда.

Дійсно у Китаї епідемія коноравірусу пішла на спад – за останню добу не зареєстровано жодного випадку. Проте, йдеться про закриття саме тимчасових лікарень в провінції Хубей і місті Ухань, які були відкриті під час спалаху хвороби. Загалом почало функціонувати 16 тимчасових лікарень. Останні дві з них 10 березня і були закриті. Цю інформацію надала офіційна китайська інформаційна агенція Сіньхуа. https://bit.ly/2UsLpPO

📍Теза 2. Лікарі в Індії досягли успіху в лікуванні коронавірусу. Вони застосовують комбінацію препаратів: Лопінавір, Ритонавір, Осельтамівір поряд з хлорфенаміном. Вони збираються запропонувати ці ліки всьому світу.

Частково правда. Частково маніпуляція.

Комбінацію препаратів від ВІЛ використовували у Вухані. Ось тут є результати дослідження (всього 41 пацієнт) https://bit.ly/33KH8M9 Схожа інформація опублікована виданнях BangkokPost і Medscape. Міністерство охорони здоров’я Індії дійсно хоче рекомендувати препарати Лопінавір та Ритонавір, але з огляду на кожен окремий випадок і залежно від стану пацієнта. https://bit.ly/2J2mqOf Проте, наразі це не ліки від коронавірусу і питання їхньої ефективності досі відкрите. Ось тут читайте детальніше https://bit.ly/39bKGYU

📍Теза 3. Дослідники Медичного центру Еразмус стверджують, що знайшли антитіла проти коронавірусу.

Правда.

Проте про лікування поки мова не йде – препарат з антитілами повинен пройти тестування і експертну оцінку. Хоча це може допомогти у розробці вакцини.

Науковці з медичного центру Університету Еразмус у Роттердамі (Нідерланди) і Університету міста Утрехт опублікували на офіційній сторінці університетського журналу результати свого дослідження. Вони стверджують, що змогли відтворити антитіла до вірусу SARS-2 методами біотехнології антитіла до вірусу SARS2. Ці антитіла, як вказують вчені, здатні БЛОКУВАТИ віруси SARS1 і SARS2.

📍Теза 4. Apple знову відкриває всі 42 магазина в Китаї.

Правда

Дійсно, за інформацією агенції Reuters Apple відновив 13 березня роботу своїх 42 фірмових магазинів, що були закриті більше місяця тому. https://reut.rs/2WuEecv

📍Теза 5. 103-річна китайська бабуся повністю одужала від коронавірусу після лікування протягом 6 днів в Ухані, Китай.

Правда

11 березня, що 103-річна жінка на ім’я Чжан Гуангфен захворіла на хворобу в Ухані, Китай https://bit.ly/3bfqmHn І додамо більше: це не єдина літня людина, яка одужала від коронавірусу. Також видужала її ровесниця в Ірані https://bit.ly/2wpOpoe

📍Теза 6. Клініка Клівленда розробила тест на COVID-19, який дає результати протягом декількох годин, а не днів.

Правда

Таку інформацію надрукувала 17 березня місцева газета Клівленду News5cleveland https://bit.ly/39bbtnY В повідомленні йдеться мова про місцевий Медичний центр MetroHealth, який став першою лікарнею в Америці, яка розробили швидкий тест на COVID-19, що дає результат через 2-8 годин. Але її президент Акрам Бутрос заявив, що поставки таких тестів обмежені і будуть спрямовані, в першу чергу, на тестування потенційних інфікованих та тих, ким вони контактували.

📍 Теза 7. Хороші новини з Південної Кореї, де число нових випадків захворювання скорочується.

Застаріла інформація

Корею ставлять за приклад боротьби з коронавірусом. Загалом у Південній Кореї захворіло (станом на 20 березня 22:23) 8652 людини, зафіксовано 94 летальні випадки, а кількість одужань – 1540. Проте, якщо 18 березня у країні було зафіксовано 93 нових випадки, то вчора- уже 152. Тому правдивість цієї тези залежить від дати. Два дні тому вона була правдива, сьогодні – ні.

📍Теза 8. За словами експертів, Італія сильно постраждала тільки тому, що у них найстаріше населення в Європі.

Маніпуляція.

Відповідно до даних Євростату за 2018 рік, дійсно показник тривалості життя в Італії один з найвищих у Європі – 84,3 роки. Але аналогічні показники у Франції, Кіпру і Люксембургу, співставні у Швейцарії – 83,7 роки, Іспанії – 83,5.

До того ж, які саме експерти і якого рівня – з посту невідомо, що говорить про непідтвердженість даної інформації офіційно і може бути припущенням, або персональною думкою одного з експертів (або групи).

📍Теза 9. Вчені в Ізраїлі, ймовірно, скоро оголосять про розробку коронавірусної вакцини.

Маніпуляція

Стаття з такою інформацією розміщена у виданні Haartz, але посилаються автори на “джерело”. https://bit.ly/2UmDIL2 Хоча 2 лютого Натаньяху доручив медикам розробити вакцину. https://bit.ly/2Uime2g – це ще не говорить, що вакцина буде розроблена скоро. Також є достатньо довгий період тестування.

📍Теза 10. 3 пацієнта з Меріленда з коронавірусом повністю одужали та повернулися до повсякденного життя.

Правда.

Ця інформація є на сайті FoxNews. https://bit.ly/2xUkeG1 та на сайті з онлайн-статистикою випадків коронавірусу на https://bit.ly/2WwwdE8
Загалом, у Меріленді інфіковано 149 людей, 1 випадок летальний, а 4 людини одужало.

📍Теза 11. Канадські вчені роблять великі успіхи в дослідженнях COVID-19.

Правда.

Мова йде про дослідників із канадського медичного центру Sunnybrook, Університету імені Макмастера та Університету Торонто. Вони культивували та ізолювали коронавірус SARS-CoV-2, який відповідає за поширення Covid-19. На сторінці центру вчені повідомили, що це допоможе у розробці діагностичних тестів, методів лікування та вакцинації. https://bit.ly/3dgaXIB

📍Теза 12. Біотехнологічна компанія з Сан-Дієго розробляє вакцину проти COVID-19 у співпраці з Університетом Дьюка і Національним університетом Сінгапуру.

Правда.

Дійсно, біотехнологічна компанія Сан-Дієго Arcturus Therapeutics працює над вакциною проти COVID-19 разом із Університетом Дьюка та Національним університетом Сінгапуру. https://bit.ly/3a79nGV

📍Теза 13. Людина з першим випадком захворювання коронавірусом в окрузі Талса вилікувався. Це підтвердили два тести з негативним результатом.

Правда.

І тут ми чітко бачимо, що ця підбірка новин зроблена в США. Є багато пацієнтів в Європейських країнах, які нам ближчі, ніж округ Талса. Талса (Tulsa County) – це один із 77 округів штату Оклахома (США), другий за кількістю населення.
Інформацію про першого одужавшого можна глянути на сайті Департаменту охорони здоров’я округу Талса (Tulca Health Department) https://bit.ly/33G83bJ

📍Теза 14. Всі 7 пацієнтів, які проходили лікування в лікарні Сафдарджунга в Нью Делі, одужали.

Щонайменше – перебільшення.

На сайті Міністерства охорони здоров’я та сімейного забезпечення (Ministry of Health and Family Welfare) Індії https://www.mohfw.gov.in статистики в розрізі окремих медичних установ не ведеться, є лише за територіями.
Згідно з даними на 20.03.2020 05:00 PM, в Делі зафіксовано 16 хворих громадян Індії та 1 іноземець. З цієї кількості пацієнтів 5 одужало, а 1 помер.

В газеті The Hindu https://bit.ly/2WvFWun була інформація, що одужало 7 людей, але вони поки ще не виписані з лікарні.

📍Теза 15. Плазма від недавно видужали пацієнтів з Covid-19 може лікувати інших інфікованих.

Ймовірно, правда. Неможливо перевірити.

Йдеться про експериментальне лікування коронавірусу плазмою пацієнтів, які одужали. Уповноважений з управління харчовими продуктами та лікарськими засобами США (FDA) Стівен Хан заявив, що такі ін’єкції іншим пацієнтам можуть допомогти почати власну імунну відповідь. https://tcrn.ch/2QyGnQN Також є тут https://bloom.bg/3dkJhSM

P.S. Загроза таких публікацій в тому, що серед 20 (наприклад) правдивих новин буде одна неправдива, яка може змінити суть. Тому з такими підбірками треба бути обережними.

Матеріал підготовлено в рамках співпраці По той бік новин та БезБрехні (BezBrehni)