Підвищений рівень цукру в крові може збільшити ризик смерті від COVID-19

У мережі розносять чергову новину про коронавірус — підвищення рівня цукру в крові збільшує смертність від COVID-19. Оскільки пишуть про це серед іншого сайти-сміттярки, читачі просять перевірити інформацію.

Що ж, раз на рік і палка стріляє. Це правда. З останніх підтверджень — дослідження китайських науковців із Хуачжунского університету науки і технологій. Статтю, в якій про це йдеться, опублікували в часописі Diabetologia, який видає Європейська асоціація з вивчення діабету https://bit.ly/30576rZ

У висновках стверджується, що хворі на COVID-19 з підвищеним рівнем цукру в крові (сім мілімоль на літр) мають значний ризик важких ускладнень і навіть смерті. При чому навіть за відсутності діагностованого діабету.

«Тестування та контроль рівня цукру в крові слід рекомендувати всім пацієнтам з COVID-19, навіть якщо у них не було раніше діабету, оскільки більшість пацієнтів із COVID-19 схильні до метаболічних порушень глюкози. Це покращить загальний результат лікування цієї хвороби», — кажуть дослідники.

Раніше вони вже висловлювали припущення, що діабет та/або гостра неконтрольована гіперглікемія пов’язані з тривалістю перебування в лікарні та більшою смертністю через COVID-19. Однак тоді пряма кореляція між рівнем глюкози в крові натще при надходженні до лікарні та клінічними результатами пацієнтів із COVID-19 без діагностованого діабету — була недостатньо встановлена. Цього разу вперше розглядався саме такий зв’язок.

На думку вчених, пацієнти із COVID-19 можуть страждати від підвищеного цукру в крові, викликаного іншими станами. Наприклад, у важкохворих пацієнтів може розвинутися гостра резистентність до інсуліну. Як наслідок — високий рівень цукру в крові та інсуліну.

«Пацієнти із захворюваннями, не пов’язаними з діабетом, такими як важкий сепсис, синдром системної запальної реакції (SIRS) та травма мозку, як правило, мають аномально високий рівень цукру в крові», — пишуть дослідники.

Про те, що люди з діабетом перебувають у групі ризику — відомо давно. Це пов’язано з тим, що вони мають слабший імунітет https://bit.ly/2Oit5Gw За даними Китайського центру з контролю і профілактики захворювань, загальний коефіцієнт летальності серед пацієнтів з COVID-19 на 7,3% вищий, якщо серед супутніх захворювань у них діабет. Водночас, за даними Центру Громадського здоров’я України, серед пацієнтіввв, які померли від COVID-19 в Україні, від 22% до 40% хворіли на цукровий діабет https://bit.ly/3eoYNN4