Україна і світ поступово послаблюють карантинні обмеження. З 22 травня очікується повернення до звичного життя. Але маски, швидше за все, ще надовго залишаться частиною нашого гардеробу. То чи потрібні вони всім поголовно?
Раз і назавжди розставити крапки над «і» ми не можемо, оскільки ситуація постійно змінюється. Але розкажемо, що наразі відомо. Якщо хочете спойлер — переконливих доказів, що маска може захистити здорову людину — досі немає.
4 квітня ми докладно роз’яснювали, коли і кому потрібно носити захисну маску. Керувалися ми тільки достовірними і перевіреними джерелами, які ґрунтуються на наявних наукових даних. А саме — висновках Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Медики не сиділи склавши руки, а уважно стежили за ситуацією, фіксували будь-які зміни, що можуть вплинути на рекомендації. В тому і суть наукового методу, що він відкидає будь-які догми. Коли з’являються нові факти, вчені коригують чинні «постулати».
Буквально за два дні після нашої публікації ВООЗ оприлюднила оновлений документ. Нові поради стосуються хірургічних масок — пласких або у формі чашок, які кріпляться до голови ремінцями.
Що змінилося?
Новий документ спричинив багато маніпуляцій. Мовляв, ВООЗ «покаялася» і таки рекомендувало маски геть усім людям. Як і заповідав «рідний» МОЗ. Насправді ситуація дещо інша. Якщо коротко — ключові висновки ВООЗ лишились незмінними. Експерти організації просто докладніше роз’яснили ситуацію та розписали можливі дії за різних обставин.
🔴 Джерело зараження
Поточна інформація свідчить про те, що COVID-19 передається респіраторно та через контакт. Дихальні краплі утворюються, коли хворий кашляє або чхає. Будь-яка людина, що перебуває в тісному контакті (в межах одного метра) з інфікованим, ризикує їх «підхопити». Краплі можуть також приземлятися на поверхні, де вірус деякий час лишається активним. Відтак, безпосереднє середовище зараженої особи може служити джерелом зараження.
🔴 Не маскою єдиною
Носіння медичної маски — один із заходів профілактики, який може обмежити поширення деяких респіраторних вірусних захворювань, серед іншого і COVID-19. Однак використання однієї маски недостатньо для належного захисту. Незалежно від того, використовується маски чи ні, максимальне дотримання гігієни рук та інших заходів є критично важливим для запобігання передачі COVID-19 від людини до людини.
🔴 Ефективність
Використання медичної маски може запобігти поширенню інфекційних крапель на здорову людину або навколишнє середовище. Поодинокі випадки свідчать, що носіння маски здоровими людьми вдома, поруч із хворими або в місцях скупчення людей може запобігти зараженню. Однак наразі немає доказів, що поголовне носіння масок (медичних чи інших типів) є ефективним.
🔴 Хибна безпека
Медичні маски варто зарезервувати для медпрацівників. Повсюдне їх використання може створити помилкове почуття безпеки. Відтак люди нехтуватимуть іншими важливими заходами — гігієною рук та фізичним дистанціюванням, торкатимуться маски руками.
🔴 Місцеві особливості
У деяких країнах маски носять відповідно до місцевих звичаїв або рекомендацій національних органів влади. У таких випадках слід дотримуватися інструкцій, як правильно надягати, знімати та утилізувати маски, а також щодо гігієни рук після цього. Раніше ми про це вже докладно писали.
🔴 Ризики
Широке використання масок здоровими людьми не підтримується жодними поточними доказами. Ба більше — несе в собі невизначеність і критичні ризики через нехтування іншими заходами безпеки. ВООЗ наполегливо закликає країни провести дослідження перш, ніж радити здоровим людям носити маски в громадських місцях.
🔴 Саморобні маски
Дослідження виявило, що медпрацівники, які користуються масками зі звичайної тканини (наприклад, бавовни), мають більший ризик зараження порівняно з тими, хто носить медичну маску. Тому бавовняні маски ВООЗ для таких цілей забракувало. Якщо ж такі маски радить місцева влада, через дефіцит інших або за інших причин, їх слід оцінити відповідно до мінімальних стандартів.
Широке використання саморобних або немедичних масок, виготовлених з інших матеріалів (наприклад, бавовни), недостатньо досліджене щоб робити будь-які висновки та давати рекомендації. ВООЗ співпрацює з дослідниками та розробниками, щоб краще зрозуміти ефективність таких масок.
🔴 Переваги
Потенційні переваги використання маски здоровими людьми в громадських місцях — зменшення потенційного ризику впливу зараженої людини протягом “передсимптомного” періоду, а також стигматизації людей, які носять маску для профілактики.
🔴 Кому потрібна маска
1. Людям, які перебувають в одному приміщенні з зараженою особою.
2. Хворим — вона блокує поширення крапель при кашлі чи чханні. Але важливіше самоізолюватися та за найменшого прояву недуги звернутися до лікаря.
3. Людям, які відвідують медустанови. Наприклад, під час очікування. Але якщо людина з симптомами знаходиться сама в кімнаті — маска їй не потрібна. Достатньо прикривати рот і ніс паперовою серветкою при чханні та кашлянні.
4. Медпрацівникам, які входять у приміщення, де є пацієнти з підозрою або підтвердженим COVID-19. Повний перелік випадків, коли медики повинні одягати маску — в рекомендації ВООЗ.
🔴 Ухвалення рішень
Керівникам, які ухвалюють рішення щодо використання масок здоровими людьми, ВООЗ радить:
1. Чітко визначити причину використання маски — носити тільки інфікованим, щоб контролювати поширення інфекції, чи й здоровим людям — навіщо?
2. Врахувати епідеміологічну ситуацію, місцеві можливості спостереження та тестування.
3. Моніторити вразливість населення — наскільки велика група ризику, схильна до ускладнень або смерті.
4. Зважати на умови, в яких проживає населення, його щільністю, можливість фізичного дистанціювання (наприклад, у переповненому автобусі) та ризики швидкого поширення (нетрі, табори).
5. Брати до уваги доступність та вартість маски.
6. Розрізняти тип маски.
—> Який би підхід не застосовувався, важливо розробити потужну комунікаційну стратегію для пояснення населенню всіх обставин, критеріїв та причини прийняття того чи іншого рішення.