Щеплення та планова вакцинація під час карантину
Ми отримали низку питань з проханням перевірити, чи правда, що під час карантину дітям не можна робити щеплення.
Одразу скажемо: ні, це брехня.
А тепер пояснимо.
Є Наказ МОЗ №2070 від 11.10.2019 року http://bit.ly/2xPeEos. У ньому є пункт 5.4., в якому чітко вказується, що під час карантинних заходів дозволено робити вакцинацію.
Федір Лапій, лікар-інфекціоніст та член експертної групи МОЗ України «Інфекційні хвороби. Дитячі інфекційні хвороби. Паразитологія» каже, що в Україні, як і у всьому світі немає заборони вакцинації і рекомендує усім лікарям керуватися відповідним Наказом, адже там чітко вказаний перелік медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень. Також він зазначає, що необхідно дотримуватися інфекційного контролю, розділяти потоки пацієнтів і, звісно, не йти вакцинувати дитину, якщо у неї нежить, температура або інші ознаки простуди. Проте наголошує на необхідності вакцинації, адже Covid-19 не захищає від правця, дифтерії, кору.
Те, що інформація про заборону щеплень – фейкова нам підтвердив і Андрій Скіпальський, Генеральний директор Директорату громадського здоров’я МОЗ України. Він пояснив, що треба зберігати інфеційний контроль, комунікувати із своїм лікарем і робити профілактичні щеплення.
Чудово роз’яснила ситуацію і дала конкретні поради Катерина Булавінова, інфекціоніст, медичний експерт Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні:
«Призупинення щеплень не рекомендоване ані ВООЗ, ані Центром з контролю за захворювань США (CDC). Ми не знаємо, скільки триватиме ситуація з COVID-19, але повинні захистити дітей від інших небезпечних інфекцій, від яких вакцини існують.
Єдиної рекомендації для всіх сценаріїв не існує. Наприклад, якщо в поліклініці змішано потоки пацієнтів і є велика кількість звернень з грипоподібними симптомами, то, звісно ж, дитина, яка прийшла на вакцинацію, може наражатися на ризик заразитися грипом, коронавірусом або іншою інфекцією.
Однак не бачу причин відкладати вакцинацію, якщо вона відбувається:
• у державній поліклініці, де повністю розділено потоки пацієнтів;
• у клініці здорової дитини (таких у приватному секторі стає дедалі більше);
• у фельдшерсько-акушерському пункті або сільській амбулаторії, де лікарі й фельдшери розділили потоки пацієнтів (заздалегідь поінформували тих, хто мають грипоподібні симптоми, що краще спочатку телефонувати до них, аніж приходити і тим більше чекати в черзі).
Нагадую, не може бути й мови про те, щоб відкладати екстрену вакцинацію/постконтактну профілактику. Наприклад, при контакті з кров’ю (можливість інфікування гепатитом Б), коли вкусила тварина (можливе інфікування сказом), сталася якась травма, коли потрібна профілактика правця. Хочу ще раз наголосити, що часом немає єдиного правила для всіх у складних варіабельних ситуаціях. У зв’язку з обставинами, що склалася, обговоріть з лікарем алгоритм дій щодо вашої дитини.
У контексті обмежувальних заходів оцініть зручність і реалістичність того, як дістатися місця вакцинації, мінімізувати або повністю виключити можливі контакти з хворими людьми. Втім, про ці речі треба дбати і під час сезону грипу. Хочу звернути вашу увагу й на те, що застосування саме багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів і візитів до поліклінік.
Якщо пропущено щеплення за календарем, зазвичай не потрібно «все починати знову». Складіть графік вакцинації дитини з сімейним лікарем або лікаркою і пізніше надолужуйте пропущене. Тобто, якщо графік порушено, вакцинацію можна робити проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Існує тільки одне правило в цьому випадку: потрібно стежити за дотриманням інтервалів введення доз, що дозволяє досягти максимальної ефективності. Кілька вакцин можна вводити в один день. Це звичайна міжнародна практика, яка дозволяє зменшити кількість візитів до медичного закладу, а отже, й рівень стресу для вас та дитини».
Наразі Міністерство охорони здоров’я готує роз’яснювальну позицію щодо вакцинації і найближчими днями розішле її в регіони та опублікує на сайті. Жодних обмежень щодо вакцинації немає.
Свої позиції щодо вакцинації у карантинний період готують також ВООЗ та професійні спільноти.
Друзі, поширте, будь ласка, це повідомлення у батьківські групи та чати.
P.S. Наказ Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні, у який внесли чомусь заборону щеплень у карантинний, період ми передали в Міністерство охорони здоров’я та профільним фахівцям.