Друзі, в нас новий «фаворит». Ви напевно помітили, як останнім часом пожвавилися сайти-сміттярки. Деякі з них давно вже відомі і золотими літерами занесені до «чорного списку» http://bit.ly/394OprY Але маніпулятори не сплять і створюють нові «фейкпроводи». Останнім часом ми отримуємо купу інформаційних «вкидів» з одного і того ж сайта — 24-news.life. Що з ним не так
РОЗ’ЯСНЮЄМО
1. Мімікрія. Неозброєним оком помітно, що сайт мавпує відомий український «24 канал» https://24tv.ua/ Назва та сама, майже ідентична емблема. І це не випадково — канал має чітку проукраїнську позицію. Добре це чи зле, але фейкороби цим користуються. Необачний читач може не помітити, що це сайт-підробка, прочитає новину, а оскільки він думає, що її написав 24 канал, то і довіру матиме більшу. Відтак маніпуляторам легше насаджувати людям з проукраїнськими поглядами ворожу інформаційну аґенду.
2. Якість. Сайт-підробка зроблений на колінці — «вирвиоко» дизайн, примітивний «функціонал», тексти не редаговані. Більшість кнопок хоч і написані українською мовою, проте на сторінці все ще повно російськомовних «артефактів»: «главная», «текущий», «популярное», «просмотры», «сортировка», «коментарии» і така інша мура. Це може свідчити, що сайт створений нашвидкоруч для короткочасної ситуативної потреби або ж це прокремлівське походження.
3. Безпека. З’єднання з сайтом-сміттяркою не конфіденційне. Це можна побачити ліворуч в адресному рядку. Щоб дізнатися, чи безпечно відвідувати той чи інший вебсайт, потрібно натиснути на сповіщення або значок, що з’являється в цьому місці https://bit.ly/3bodCOv (для ґуґл хром). Якщо з’єднання незахищене, не варто вводити на цьому сайті конфіденційну інформацію — паролі, дані кредитних карток абощо. Зловмисники можуть її поцупити. Найкраще рішення — просто ігнорувати такі сайти.
4. Ворожий контент. Сайт буквально рясніє, м’яко кажучи, одіозними прізвищами: Скабєєва, Папов, Сабчак, Ахлабистін, Парєчєнкав, Лєночька Бандарєнка та інші. На головній сторінці в «топах» одразу чотири великих віконця, що ведуть на текстові рефлексії до провідної пропагандистської телепрограми Росії — «60 мінут». На сторінці можна навіть переглянути уривки з неї. І хоч тексти мають нібито проукраїнське забарвлення — не варто чіплятися на цей гачок. Нерідко пропагандистам достатньо тримати вас в «потрібному» інформаційному полі.
5. Маніпуляції. Чимало текстів написані вкрай емоційно: «Браво!» «Нарешті!» «Щойно!» Такі заголовки можуть навіть у флегматика викликати паніку. Таким чином вас хочуть спровокувати на взаємодію — щоб ви долучилися до «срачу» в коментарях, поширили допис з обурливим підписом, поділилися в «балачці» з друзями — «Ти це бачив?! Вони геть здуріли!» Це додасть фейковій новині популярності. Тому ми не радимо так чинити. Якщо вам так кортить відрефлексувати — просто заскріньте сторінку.
6. Хитрість. На сайті використовують літери латинської абетки, які візуально схожі або ідентичні до «кирилівки». Це спосіб втекти від алгоритмів пошукових систем, які можуть блокувати фейкові новини. Такі заголовки не індексуються, відтак лишаються для системи невидимими https://bit.ly/2J6eOdh
По той бік новин: якщо ви бачите інформацію, яка розноситься зі швидкістю світла, але розміщена на схожих ресурсах — найімовірніше це фейк, маніпуляція або інформаційний вкид. Най вас милують усі небесні сили її читати, а тим паче — репостити. Радимо застосовувати до таких сайтів «презумпцію брехні» — сприймати за апріорі брехливі незалежно від того, що там написано.