Визнання повітряного шляху передачі SARSV-COV2: вчені вимагають, ВООЗ не поспішає

и просили – ми розповідаємо

ВООЗ нарешті спіймали на приховуванні правди?

Та й то не поодинокі науковці чи “вчені”, а 239 справжніх вчених, деякі з яких давно співпрацюють з ВООЗ. Вони закликали внести зміни в рекомендації ВООЗ щодо шляхів передачі SARS-COV2. І ВООЗ таки внесла деякі зміни. Та не поспішайте радіти, прихильники теорії “придуманої пандемії”, бо підтвердження повітряного шляху передачі загрожує ще жорсткішими карантинними заходами.

Що сталося?

6 липня 239 вчених опублікували лист-звернення до медичної спільноти та до відповідних національних та міжнародних органів з закликом визнати потенціал поширення COVID-19 повітряним шляхом. Більшість організацій охорони здоров’я, включаючи Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ), за словами авторів, не визнають передачу повітряним шляхом, за винятком процедур генерації аерозолю, що проводяться в установах охорони здоров’я. https://bit.ly/3j3BmfM

Як зазначив один з опонентів: “ВООЗ прагне описати “відсутність доказів як доказ відсутності”.
Вчені та ВООЗ посилаються на одні й ті ж дослідження, але роблять протилежні висновки.

Позиція вчених-підписантів

“Дослідження підписантів та інших вчених показали, поза всяким розумним сумнівом, що віруси виділяються під час видиху, розмови та кашлю в мікрокраплях, досить малих, щоб залишатися у повітрі і становити ризик потрапляння на відстані понад 1 м від зараженої людини” https://bit.ly/3j3BmfM

Вчені апелюють до того, що:

1) Дослідження інших вірусів (SARS-CoV-1,RSV, MERS-CoV та грипу) показали:
– передача через повітря є найбільш вірогідним
механізмом, що пояснює просторову структуру інфекцій
– життєздатні віруси, які переносяться в повітрі, можуть бути видихнуті та / або виявлені в приміщенні інфікованих хворих
2) Є всі підстави вважати, що SARS-CoV-2 поводиться аналогічно іншим респіраторним вірусам, тому що:
– в повітрі виявляли РНК вірусу SARS-CoV-2
– з аерозолю з вірусом вдалося виділити “життєздатний” вірус
– існують групи, які заразилися не в медустановах (китайський ресторан, хор, фітнес-клуб), не перебуваючи в прямому контакті в межах відстані, потрібної для краплинної передачі.
“Докази, очевидно, є неповними для всіх етапів повітряної передачі COVID-19, але вони аналогічно неповні для крапельного та контактного способів. Механізм повітряної передачі працює паралельно крапельному та контактному шляхам, які тепер є основою настанови ВООЗ щодо шляхів передачі”.
Вчені наголошують, що, виходячи з принципу застереження, повинні брати до уваги кожен потенційно важливий шлях до уповільнення поширення COVID-19.

Позиція ВООЗ

ВООЗ виписує рекомендації у властивій собі академічно-обтічній манері. Суть – про всі дослідження знаємо, всі беремо до уваги, але є одне але. Ми наведемо дуже спрощено контраргументи ВООЗ, а для любителів медичного канцеляриту залишаємо посилання на повний текст https://bit.ly/3fwE1w0

Висновки ВООЗ кількома тезами:
– під час кашлю достатньої для зараження повітряним шляхом кількості вірусу ще не вилітало;
– в лікарнях якщо і виявляли, то лише нежиттєздатні сліди (РНК) вірусу;
– в тому досліді, де все ж вдалося створити аерозоль достатньої концентрації, щоб з нього виділити здатний до відтворення вірус, аерозоль робили потужним небулайзером – кашлянути з такою силою неможливо;
– так, можна заразитися через повітря від хворих, яким роблять інтубацію, вентиляцію, відключають від ШВЛ – словом, там де утворюються аерозолі зі значною концентрацією вірусу. Скільки того вірусу потрібно в повітрі, щоб заразитися – невідомо.
– щодо того, як заразилися у ресторані, фітнес-клубі та на заняттях хоровим співом без прямого контакту – не все так однозначно, може вони рук не мили та масок не носили.
– поступитися готові лише визнанням можливого зараження у лікарні під час процедур, що генерують аерозолі від хворих.

Отакі протилежні висновки з тих самих досліджень.

Офіційні особи ВООЗ декларують, що “є нові дані” та “неможливо виключити можливість передачі повітрям в громадських місцях”. https://bit.ly/327iAht
Водночас в офіційних рекомендаціях ВООЗ чомусь застосовує різні стандарти до визнання повітряного способу та передачі через заражені предмети.

Так, за твердженням ВООЗ, на сьогодні передача SARS-CoV-2 аерозольним шляхом через дихання та кашель не була продемонстрована; інфекційна доза життєздатних вірусів SARS-CoV-2 в аерозолі, необхідна для інфікування іншої людини, невідома, але вона була вивчена для інших респіраторних вірусів.
Проте, потрібно більше досліджень для визнання.

Передача через фуміти (заражені предмети) також не має безпосередніх доказів. Однак вважається вірогідним способом передачі для SARS-CoV-2, враховуючи послідовні висновки щодо забруднення навколишнього середовища поблизу випадків зараження та того факту, що інші коронавіруси та респіраторні віруси можуть передаватися цим шляхом.

Тобто, прямих доказів немає в обох випадках, знання про інші віруси підтверджують обидва шляхи, але вірогідним способом визнаємо лише контактний.

Пояснення такої “непоступливості” ВООЗ може лежати не в медичній, а в економічній площині. Так, за словами доктора Бенедетти Аллегранзі, технічного керівника ВООЗ по боротьбі з інфекціями, агентство повинно враховувати потреби всіх країн-членів, у тому числі з обмеженими ресурсами, і переконатися, що його рекомендації засновані на “доступності, доцільності, відповідності наслідкам для ресурсів”. https://nyti.ms/2AOwFFa

Простими словами: не можна рекомендувати те, що бідні країни виконати не зможуть. А підтвердження повітряного шляху призведе до необхідності вжиття багатьох затратних заходів для зменшення ризику передачі через повітря. В лікарнях обов’язковими стануть респіратори з класом захисту не нижче N95, для будь-яких приміщень – постійне носіння масок. Знадобиться переобладнання чи встановлення вентиляції для подачі чистого повітря в громадських будівлях, на робочих місцях, в школах, лікарнях та будинках по догляду за літніми людьми. Доповнення загальної вентиляції вихлопними трубами, фільтрами високої ефективності. Для нашої держави, де про належну систему вентиляції не те що в садочках-школах, а і в лікарнях говорити не доводиться, такі рекомендації можуть означати повне закриття усіх громадських приміщень. Адже це не вулиці від коронавірусу “помити”. Проте вчені наголошують, що навіть загальнобов’язкове носіння масок, хоч і з тканини, дало б певний результат.
Та ВООЗ маски рекомендувала, а вірогідність повітряного способу передачі визнавати не поспішає.